Dolar : Alış : 3.7816 / Satış : 3.7884
Euro : Alış : 4.6527 / Satış : 4.6611
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul8°CYağışlı

1xbet

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 5177 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Abadi: Kürdistan’ın yaklaşımını olumlu karşılıyoruz!

15 Kasım 2017 - 70 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Abadi: Kürdistan’ın yaklaşımını olumlu karşılıyoruz!
Abadi: Kürdistan’ın yaklaşımını olumlu karşılıyoruz!

Haydar Abadi, Kürdistan Bölgesi’nin Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik açıklamasını olumlu karşıladıklarını belirtti.
Irak Başbakanı Haydar Abadi, Bağdat’ta bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kürdistan Hükümeti’nin Federal Mahkeme’nin kararına ilişkin verdiği yanıt hakkında olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının ödenmesine bağlı kalacaklarını söyleyen Irak Başbakanı, açıklamasının devamında şunları söyledi;

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden anayasanın uygulanması ve sınır kapılarının yönetilmesine ilişkin bize yardım etmesi istiyorum. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaptığı açıklamayı olumlu karşılıyorum.”

Maaşları ödeyeceğiz

Kurdistan Bölgesel Hükümeti (KRG) ile çatışma arayışı içinde olmadıklarını vurgulayan Abadi, tartışmalı bölgelerde federal otoriteyi barış içinde tesis ettiklerini ve sınır geçişlerinin mutlak surette federal yönetime devredilmesi gerektiğini dile getirdi ve Kurdistan Hükümeti’ni şeffaflık ve hesap verebilirlik konularında işbirliğine davet etti.

Kurdistan Bölgesi’ndeki devlet memurlarının hakkı olan maaşlarını ödemeye kararlı olduklarını dile getiren Abadi, ancak bunu memurların doğru sayılarına göre dikkatlice yapacaklarını, bazı çevrelerin iddia ettiği gibi maaşları kesme gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan depremde Bendinhane Barajı’nda hasarın meydana geldiğine dair söylemlere Abadi, “Barajın üzerinde herhangi bir tehdit söz konusu değil” dedi.

Irak Federal Mahkemesi, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, anayasanın 1. maddesine şerh düşerek ülkenin toprak bütünlüğüne vurgu yapmış, anayasanın, bütün kurumları Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığını belirtmişti.

Kürdistan Hükümeti, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına, “Karara saygı duyuyoruz. Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” şeklinde bugün yanıt verdi.

25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda Kürdistan halkının yüzde 93’ü ‘Evet’ yönünde oy kullanmıştı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook