• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
ABD Basını: Kerkük’ü İran’a teslim etmek ABD’nin başarısız siyasetinin sonucudur

ABD Basını: Kerkük’ü İran’a teslim etmek ABD’nin başarısız siyasetinin sonucudur

ABD basınında yer alan haberlerde ülkelerinin Kürdistan’a karşı siyasetine yönelik sert eleştirilerde bulunuldu. ABD basını dün Kerkük’te yaşanan olaylara ilişkin, “İran’ın siyaseti ABD ve bölgedeki dostlarına karşı zafer kazandı” yorumunda bulundu. Washington Post Gazetesi’nde yer alan haberde, “Bu savaş İran’ın Irak’ta daha fazla hâkim olmasına sebep olacaktır” yorumu yapılırken ABD’nin Kerkük konusunda tarafsız kalması da […]

ABD basınında yer alan haberlerde ülkelerinin Kürdistan’a karşı siyasetine yönelik sert eleştirilerde bulunuldu.
ABD basını dün Kerkük’te yaşanan olaylara ilişkin, “İran’ın siyaseti ABD ve bölgedeki dostlarına karşı zafer kazandı” yorumunda bulundu.
Washington Post Gazetesi’nde yer alan haberde, “Bu savaş İran’ın Irak’ta daha fazla hâkim olmasına sebep olacaktır” yorumu yapılırken ABD’nin Kerkük konusunda tarafsız kalması da eleştirildi.
ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı Stephen Bannon’un yönettiği Britpart haber sitesi, ABD’nin Eski BM büyükelçisi John Bolton ile Kerkük’te gerçekleşen olaylara ilişkin gerçekleştirdiği röportajda, “Trump’ın İran ve Bağdat’ın Kürdistan’a saldırıları karşısında sessiz kalması Trajedidir. ABD Kürdistan’ın bağımsızlığını destekleyeceğine, İran’ın Kürdistan’a gerçekleştirdiği saldırılara göz yumdu” ifadeleri yer aldı.
Röportajda John Bolton’ın ABD’nin Irak siyasetine yönelik şu eleştirilere yer verildi: “ABD dış ilişkiler ve savunma bakanlıklarına göre Irak bir bütün olarak kalmaya devam edecektir, fakat bu siyaset yanlıştır. Kerkük ve Kürdistan’ın diğer bölgelerine gerçekleşen saldırıları Haşdi Şabi, İran Pasdaran Güçleri ve Kasım Süleyman gerçekleştirdi. Sonunda Kerkük İran’ın eline düştü”
The Wall Street Journal Gazetesi ise “Kürtlere Saldırı” manşetini atarken, “ABD’nin Kürdistan’daki müttefiklerinin başarısızlığı, İran’ın başarısı anlamına geliyor. Trump, Kürdistan’da İran’a karşı olan stratejisinin ilk denemesini yaşadı. Çünkü ABD’nin bölgede Kürtlerden ve Peşmergeden başka müttefiki yoktu. Şimdi onları İran’ın ellerine bıraktık.” Yorumunda bulundu.
ABD’nin ünlü BuzzFeed sitesindeki haberde ise şu ifadelere yer verildi: “Kerkük’te yaşananlar ABD stratejisinin büyük başarısızlığıydı. Çünkü bir taraftan DAİŞ ortadan kaldırılırken diğer taraftan bölge İran’a teslim edildi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook