Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

ABD’den Batı Kürdistan’a bir askeri üs daha

ABD’den Batı Kürdistan’a bir askeri üs daha

ABD’nin Batı Kürdistan’da 3’üncü bir askeri hava üssünü inşa ettiği bildirildi.
YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nden bir kaynak (QSD) ABD’nin Hesekê’nin 40 km batısında yeni bir askeri hava üssü inşa ettiğini söyledi.

Basnews haber ajansının adını açıklamadığı QSD’li kaynak, askeri üssün Til Temir ile Til Beydir arasındaki bir bölgede inşa edildiğini, ABD’nin bölgeye uzman ve teknik timler gönderdiğini kaydetti. Hava üssünün asker ve lojistik amaçlı kullanılacak.

ABD’nin Hesekê’nin batısında yeni inşa edeceği hava üssü ile birlikte bölgede Rimelan ve Kobanê’deki askeri üsler de dahil toplam 3 askeri havva üssü olacak.

Sözkonusu kaynak, üsde tıpkı Kobanê ve Rimelen’daki üsler gibi ABD askerlerinin de yer aldığı bir karargahın da inşa edileceğini kaydetti.

QSD’li kaynak, ABD’nin öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin bu askeri hava üsleri ile Fırat’ın doğusunda ‘uçuşa yasak’ bir bölgeyi oluşturmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

ABD daha önce de Rimelan kentinde 1, Kobanê’de 1 hava üssü inşa etmişti.

ABD’nin inşa ettiği askeri üssler dışında, QSD güçleri IŞİD’in kontrolündeki bazı eski askeri ve sivil hava alanlarını kontrol ermişti. Bu hava alanları Kobanê, Qamişlo’da 1 (eski ziraat uçakları için kullanılan alan), Minbix ve Tabka’daki hava alanları. ABD bu alanları da zaman zaman QSD’ye lojistik destek kullanmak amacıyla kullanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook