Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

ABD’li dergiden Kürt devleti iddiası

ABD’li dergiden Kürt devleti iddiası

The American Conservative dergisinde yayınlanan bir yazıda ABD’nin YPG’ye ağır silah yardımı geniş yer tutarken, ABD’nin Suriye’yi bölebileceğine ve bir Kürt devleti oluşturabileceğine vurgu yapılıyor.
The American Conservative’de Amerika’nın stratejisinin İran ile İsrail arasında bir tampon devlet oluşturma olduğuyla ilgili bir makale dikkat çekiyor.

Makalede “ABD stratejisi, İran ile İsrail arasında bir tampon devlet oluşturulmasına doğru ilerliyor gibi görünüyor. Yoksa Amerika Suriye’yi parçalayacak mı?” diye soruluyor.

Yazar yazısında “Altı yıllık rejim değişikliği operasyonlarının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı yerinden oynamayı başaramayan ve Şam’da uyumlu bir rejim kurmaktan vazgeçen Batı’nın stratejisi Suriye’nin bölünmesi yönünde ilerliyor gibi görünüyor. ABD’nin yeni politikası, özellikle Irak ve İran sınırlarını aşacak bir tampon bölge oluşturarak, İsrail ile İran arasındaki engelsiz coğrafi hatta şiddeti azaltmaya çalışacak” diyor.

Yazar makalesinde kendisine sorduğu, “Bölge Kürt yönetimine tabi olacak mı?” sorusu için “Sonuçta, ABD ve Kürt politikaları, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin başını çektiği hükümetle birlikte hareket ediyor” şeklinde cevaplıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook