• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
ABD’li Ortadoğu uzmanı: İran’ın Irak’taki yeni hedefi ABD’li askerler

ABD’li Ortadoğu uzmanı: İran’ın Irak’taki yeni hedefi ABD’li askerler

ABD’li Ortadoğu Uzmanı Michael Pregent, The Hill Gazetesi’nde kaleme aldığı makalesinde, İran’ın Irak’ta ABD askerlerine yönelik giriştiği öldürme faaliyetlerini ele aldı. ABD’li eski istihbaratçı ve Ortadoğu Uzmanı Michael Pregent, İran’ın Irak’ta desteklediği paralı milisler aracılığıyla ABD’li askerlere yönelik saldırı planlarının olduğunu söyledi. İran’ın Irak’ta silahlı milis grupları aracılığıyla yeni bir hareketliliğe giriştiğini söyleyen Pregent, “İran […]

ABD’li Ortadoğu Uzmanı Michael Pregent, The Hill Gazetesi’nde kaleme aldığı makalesinde, İran’ın Irak’ta ABD askerlerine yönelik giriştiği öldürme faaliyetlerini ele aldı.
ABD’li eski istihbaratçı ve Ortadoğu Uzmanı Michael Pregent, İran’ın Irak’ta desteklediği paralı milisler aracılığıyla ABD’li askerlere yönelik saldırı planlarının olduğunu söyledi.

İran’ın Irak’ta silahlı milis grupları aracılığıyla yeni bir hareketliliğe giriştiğini söyleyen Pregent, “İran milisler aracılığıyla ABD’li güçlere saldırı düzenliyor. Son olarak Ninova Vilayeti’nde yol kenarına yerleştirilen EFP bombanın patlaması sonucu Alexander Missildine isimli ABD askeri bu milisler tarafından öldürüldü” dedi.

İran’ın Yemen’deki karışıklığın kendi ülkesine bulaşmaması için Irak’taki silahlı milislere para verdiğini belirten Pregent makalesinde şu ifadelere yer verdi: “İran milis faaliyetleriyle şekilde Krizi kendi topraklarının uzağında tutuyor.

Ayrıca Yemen’deki Husilerin, Suudi Arabistan2ın başkenti Riyad’a füze atmaları da İran’ın açıkça Suudi Arabistan’a düşman olduğunu gösteriyor.

Irak’ta bulunan ABD askerinden ciddi manada kayıplar verildi. ABD’li askerin yaşamını yitirmesi diğer askerin de DAİŞ’le mücadeledeki motivasyonunu etkiliyor.

İran, bölgedeki karışıklığı Devrim Muhafızları Ordusu yoluyla yapıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Devrim Muhafızlarına destek verenlere yönelik yaptırım uygulaması kararı bu güçlere yönelik verilmiş yerinde bir ceza olacaktır.

İran ve onun desteklediği milisler 1000’den fazla ABD’li askerin ölümünden sorumludur. Dolayısıyla İran Devrim Muhafızlarına destek veren kişi ve kurumlara yönelik yaptırım gerekli bir adımdı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutan Yardımcısı İsmail Alkani, büyük bir keyifle Devrim Muhafızlarının öldürdüğü ABD’li askerlerden bahsediyordu.

K24

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook