Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Ali Fikri Işık yazdı…Amedspor ne yapmalı?

Ali Fikri Işık yazdı…Amedspor ne yapmalı?

Amedspor’un geçen sene Türkiye Ziraat Kupası maçlarında yarışmacı bir ekip olarak sergilediği olağanüstü performans, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmakla kalmadı; aynı zamanda çok güçlü düşmanlar edinerek, “Futbol Tiranlarının” gazabına da uğradı. Türkiye futbolunu yöneten güçler, hiçbir kural, hiçbir etik ve hiçbir sportif teamül ile kendisini sınırlamadan, açıkça ve her tür olanağı kullanarak Amedspor’un lig mücadelesinde önünü keserek, muhtemel şampiyonluğunu bloke etmeyi başardılar. Kupa maçlarında adeta mucizeler yaratan Amedspor kendi liginde, lig şampiyonluğunu elinden kaçırdı.

Tecrübe denilen şey, başımıza gelen şey değildir. Tecrübe, başımıza gelen şeyin üretilmiş bilgisidir. Tecrübe yağmurda ıslanmak değildir; yağmur olgusunu şemsiye ile karşılamaktır. Amedspor bu sezon da şampiyonluk potasında olan bir takım. Dolayısıyla geçen sezonun tecrübelerine sıkı sıkıya sarılmak ve ondan koruyucu tedbir devşirmek neredeyse yaşamsal.

İçinden geçmekte olduğumuz siyasal konjontürün belirleyici aktörleri, PKK’yi çağrıştıran her türlü imge ve imajın kamusal alanda görünmesinden yana değil. Bu durumdan son derece rahatsız. Geçen sezondan biliyoruz ki, hem çok güçlü ve etkilidirler hem de fikir değiştirmelerini gerektiren hiçbir nedensellik zinciri de oluşmuş değil. Bu durumda Amedspor’un azami dikkat ile sportif yarışmaya dahil olmasından başka seçenek de kalmıyor.

Kulüp kendi taraftarıyla daha organik bağlar kurarak, taraftarlarını yeni durumun ihtiyaçları için mutlaka eğitmeli. Aslında bunun basit bir çözümü var. Eğer Amedspor ve Amedspor taraftarları iç sahada her maçın başından sonuna kadar Kürtçe tezahürat yapmayı kabullenir ve buna ikna edilirse, bu yöntem sorunu kökten çözmeye aday. Taraftar Kürtçe tezahürat yapmakla TFF’nin kurul ve kurallarını ciddi biçimde sıkıntıya sokar. Kürtçe tezahürat yapmak suç değil. Yasal ve demokratik bir hak. Hiçbir federasyon kurulu Kürtçe tezahürat yapıyor diye Amedspor’a ceza kesemez.

Bu durumun sağladığı ikinci büyük fayda; iç saha maçları rakip için kelimenin tam anlamıyla bir deplasman cehennemine dönüşür. Aslında doğru davranış da budur. Bütün dünyada bütün taraftar gurupları kendi anadilleriyle tezahürat yapar. Tezahüratın yarattığı psikolojik baskı, deplasman fobisinin birinci olmazsa olmaz koşuludur.

Kürtçe tezahürat Türk futbolunun mirası olan çirkin dile de son verir. Rakibe küfür etmek ve onu aşağılamak yerine, kendi anadiliyle maç izlemeyi eğlenceli hale getirmek, kim bilir belki de patalojik taraftar davranışlarını da değiştirebilir. Futbol temel olarak rakibe saygı esası üstünde yükselen bir kültüre yaslanır. Saygınlığınızın kaynağında rakibinize duyduğunuz saygı vardır.

Amedspor’un dış saha maçları il güvenlik kurullarının kararı ile taraftara yasaklanıyor. Gerekçe; güvenlik. Bu uygulamanın çok haksız ve hukuksuz olduğu açık. Bu noktada yapılması lazım gelen tek şey var, söz konusu bütün kurul kararlarını yargıya taşımak ve mahkemelerde bu kararlarla hesaplaşmaktır. Bu meselede Amedspor yönetiminin neler düşündüğünü, neler tasarladığını bilmiyorum. Ama eğer ben yönetici olsaydım, iyi hukukçulardan oluşan bir ekip oluşturur ve her deplasman maçını mahkemelere taşırdım.

Dikkatli okuyucu, yazının bu aşamasına kadar henüz saha içinden yani oyundan söz etmediğimi, daha doğrusu sıranın oyuna gelmediğini fark etmiştir. Maalesef realite bu. Futboldan söz ettiğimiz halde sıra kolay kolay futbolun tek ürünü olan oyuna gelmiyor, gelemiyor.Çünkü Türkiye’de futbol daha çok saha dışına taşınan bir olgu. Adalet ve etik kurallarına uyulmayan her yerde olduğu gibi Türkiye’de de futbolun kaderi yeşil çimler üstünde belirlenmiyor, yeşil masalara taşınarak orada nihai kadere karar veriliyor.

Bir sonraki yazının konusu olmak koşuluyla, bu yazının finalini de oyun dair kimi uyarılar ile bitireyim. Bir sonraki yazının bütününü özellikle de İstanbul’da oynanacak Karagümrük maçını izledikten sonra, maç analizi ile birlikte Amedspor’a ayıracağım. Şimdilik oyuna dair söyleyeceğim şeyler sadece defansif uyarılar olacak. Yavaş yavaş ligin sonuna doğru gidiyoruz. Artık kimi hataların telafisi mümkün değil. Dolayısıyla özellikle deplasman maçlarında basit bir kontratak planı ile oynamakta sonsuz faydalar var; ne demek istiyorum? Demem şu; Amedspor hücum planını sağlam defansif tedbirler ile donatmadan uygulamaya koymamalı. Hücum ederken topu kaptırma ihtimalini, topun kaptırılmış hali olarak düşünerek, her hücuma böyle çoğaltılmış tedbirler ile çıkılmalı.

BAS GAZETESİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook