Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

‘Bağdat’ın yaptırımları Kürdistan’ın bağımsızlık ilanını hızlandırır’

‘Bağdat’ın yaptırımları Kürdistan’ın bağımsızlık ilanını hızlandırır’

Erbil Siyaset uzmanı Helmat Garib, Bağdat’ın bağımsızlık referandumu yüzünden Kürdistan bölgesine yönelik yaptırım ve abluka uygulamasının Irak’tan bağımsızlık ilanını hızlandıracağını belirtti.

Selahaddin Üniversitesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı öğretim görevlisi Helmat Garib, Bağdat’ın baskısının geçici olduğunu belirterek, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Bu tırmanma öncelikle Bağdat için büyük tehlike arz ediyor ve en kısa zamanda sona erecek çünkü uluslararası toplum Kürdistan bölgesinin ablukada tutulmasına izin vermez, zira burada ABD, Rusya ve diğer etkili ülkelerin büyük çıkarları var.”

Bağdat’ın referandum sonuçlarının iptali yönündeki talebin, her bir Kürt siyaset adamı için intihara eşit olduğundan gerçekçi olmadığını söyleyen Garip, Erbil’in elinde de Bağdat’a baskı araçlarının olduğunu belirterek şu yorumda bulundu:

“Örneğin, su kaynakları konusu çok hassas. Bu araç Kürdistan bölgesinin elinde bulunuyor ve kullanılabilir. Karşı baskı için başka araçlar da var”

Her halükarda federal hükümetin attığı adımların KBY’nin bağımsızlık ilanını hızlandıracağını dile getiren Garib, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aldığım bilgiye göre Bağdat’taki bilge politikacılar, bu tedbirlerin hatalı olduğu ve muhtemelen bağımsızlık ilanına yol açacağını (Başbakan Haydar) el İbadi’ye duyurdu. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda, İbadi’nin bazı kararlardan vazgeçeceğini düşünüyorum. Zira bu tedbirler hayata geçerse eminim ayrılma yönündeki adımlar hızlanır ve 6-7 aya kalmaz bağımsızlık ilan edilir.”

sputnik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook