Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

‘Bağımsızlık Newroz Bayramı’nda ilan edilecek’

‘Bağımsızlık Newroz Bayramı’nda ilan edilecek’

Kürdistan Bölgesi bağımsızlık referandumuna 1 haftadan az bir süre kaldı. Kürdistan ve Iraklı siyasi yetkililerin referandum sonrasını görüştükleri belirtiliyor.

Bas Gazetesi’nin aldığı Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkililerinden aldığı bilgilere göre Kürdistan Bölgesi bağımsızlık referandumundan hemen sonra bağımsızlık ilanına hazırlanacak. Bağımsızlık en geç 2018 Newroz Bayramı’nda ilan edilecek.

Söz konusu kaynak Kürdistan Bölgesi yetkililerin 2018 yılının Mayıs ayında yapılacak Irak Parlamento seçimlerine katılmamak için kolları sıvadığını bağımsızlığın en geç 2018 yılının 21 Mart Newroz Bayram’ın ilan edileceğini belirtiyor.

Siyasetçiler Erbil’e dönmeyi tartışıyor

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Irak Parlamentosu Milletvekili Ferhad Qadir’da Bas Gazetesi’ne yaptığı açıklamada referandumdan sonra Kürtlerin Bağdat’tan geri dönmeyi tartışacaklarını, Kürdistan Bölgesi’nin Irak seçimlerine katılmayacağını açıkladı.

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Irak Parlamentosu Grup Başkanvekili Erefat Kerem’de Bas Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Kürdistanlı siyasetçilerin Bağdat’ta kalmayı istemediklerini, Kürdistan Bölgesi Hükümet yetkililerinin karar vermesi ile birlikte Bağdat’tan dönmeye hazır olduklarını söyledi.

İslami Birlik Partisi (Yekgirtûya Îslamî) Milletvekili Cemal Koçer’de Bas Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Kürtlerin referandumdan sonra Bağdat’ın tavrını bekleyeceklerini, Bağdat’ın sert tutum alması halinde Kürtlerin Bağdat’ta kalmayacaklarını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook