• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
Başkan Barzani: Referandumu bahane ettiler

Başkan Barzani: Referandumu bahane ettiler

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan’a saldırı gerçekleştirmek için Bağdat’ın referandumu bahane ettiğini söyledi. Amerikan CNN televizyonuna konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan’a saldırı gerçekleştirmek için Bağdat’ın referandumu bahane ettiğini söyledi. Kürdistan halkının meşru talebini ifade etmek için referandumu gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Barzani, “Ancak Bağdat, referandumu bahane ederek ABD silahlarıyla Kürdistan’a ve Peşmergeye saldırdı. […]

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan’a saldırı gerçekleştirmek için Bağdat’ın referandumu bahane ettiğini söyledi.
Amerikan CNN televizyonuna konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan’a saldırı gerçekleştirmek için Bağdat’ın referandumu bahane ettiğini söyledi.

Kürdistan halkının meşru talebini ifade etmek için referandumu gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Barzani, “Ancak Bağdat, referandumu bahane ederek ABD silahlarıyla Kürdistan’a ve Peşmergeye saldırdı. Irak’ın tepkisi planlıydı ve tüm hazırlıklarını önceden yapmışlardı. ” dedi.

ABD’nin “terörist” olarak ilan ettiği kişilerin ABD’nin silahlarıyla ve ABD’lilerin gözleri önünde Kürdistan’a saldırmalarının kendilerinde derin izler bıraktığını ifade eden Başkan Barzani, Kürdistan halkının artık kimseden medet ummayacağını belirtti.

Amanpour’un “ABD, İran, Türkiye, Suriye ve Bağdat’ın bağımsız bir Kurdistan hakkında ne düşündüğü bilinmesine ve Bağdat’ın askeri bir saldırı hazırlığında bulunduğunu bile bile onlara böyle bir bahaneyi kendisinin verdiği” yorumu üzerine “Kurdistan halkının sonsuza kadar bekleyemeyeceğini, bunun kendilerinin doğal bir hakkı olduğunu, bu doğal hakkı demokratik bir yöntemle kullandıklarını, referandumun ardından bağımsızlığı ilan etmeyeceklerini, Kurdistan halkının bağımsızlık konusunda kendisini ifade etmesini istediklerini” dile getirdi.

Peşmerge sayesinde Irak ordusunun Musul’a geçtiğini ve Musul’u terör örgütü DAİŞ’ten alabildiğini vurgulayan Başkan Barzani, ancak referandum ardından yaşanan gelişmelerden dolayı kızgın olduklarını söyledi.

Uluslararası toplumun özgürlük ve demokrasi sloganlarının temelsiz olduğunu gördüklerini vurgulayan Başkan Barzani, “Gelişmeler bize şunu gösterdi ki Kürdistan tek başınadır ve ezilen halkların kendi mücadelelerini kendilerinin yürütmesi gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook