Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Baydemir: Referanduma şahitlik etmek istiyoruz

Baydemir: Referanduma şahitlik etmek istiyoruz

HDP Sözcüsü Osman Baydemir Kürdistan’da 25 Eylül’de yapılacak olan referandumu yerinde izlemek üzere Kürdistan’da olmak istediklerini söyledi.

Kürdistan 24’ün sorularını yanıtlayan Osman Baydemir Kürdistan Bölgesi’nin referandumunun diğer parçalardaki Kürtlerin sorunlarının çözümünde de olumlu yönde etkide bulunacağını söyledi. Her parçanın kendi koşullarına göre farklı çözüm yollarının olacağını belirten Baydemir, Kürdistan Bölgesi referandumunda oy kullanma hakkı olsaydı ‘Evet’ oyu kullanacağını yineledi.

HDP’nin referandum zamanı Kürdistan’a gözlemci heyet gönderip göndermeyeceği sorusuna Baydemir ‘‘Kürdistan Bölgesi’nin referandum sürecine şahitlik etmek istiyoruz.

HDP Sözcüsü ‘‘Referandumda Kürt analarının Kürtlere sütünü helal edecek şekilde davranmalıyız’’ ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi önünde vicdan ve adalet çağrısıyla bir etkinlik süreci başlattıklarınıda dile getiren Baydemir, “Türkiye’deki bütün hukuk otoritelerine çağrıda bulunuyoruz. Tam 307 gündür siyasi bir operasyonla adeta bir merkezden düğmeye basılmak üzere eş genel başkanlarımız grup başkanvekillerimiz, milletvekillerimiz tutuklanarak cezaevine konuldular. Şu anda ceza evinde 11 milletvekili var. Ben sorarım Anayasa Mahkemesi Sayın Başkanı’na: Delegelerine; dünyanın hangi ülkesinde muhalefetten 11 milletvekili cezaevindedir? Kimse bunun bize bir yargılanma süreci olduğunu iddia etmesin. Bu bir yargılama süreci değil. Eğer bu bir yargılamaysa, yargının rutin bir işleyişiyse, o halde 307 gündür Selahattin Demirtaş’ı tutuklayan mahkeme neden bir duruşma salonu açmıyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook