• DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,7114
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
Demirtaş’tan Erdoğan’a 60 bin liralık tazminat davası

Demirtaş’tan Erdoğan’a 60 bin liralık tazminat davası

HDP lideri Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 60 bin liralık tazminat davası açtı. HDP’nin her seçmeni için 1 kuruş tazminat isteniyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, bir gazetecinin “Demirtaş ve Kürt vekiller ne zaman hapisten çıkacak?” sorusu üzerine “O söylediğiniz kişi bir teröristtir” demişti. Bu sözlerin ardından HDP’nin tutuklu […]

HDP lideri Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 60 bin liralık tazminat davası açtı. HDP’nin her seçmeni için 1 kuruş tazminat isteniyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, bir gazetecinin “Demirtaş ve Kürt vekiller ne zaman hapisten çıkacak?” sorusu üzerine “O söylediğiniz kişi bir teröristtir” demişti.

Bu sözlerin ardından HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 60 bin liralık tazminat davası açtı.
Demirtaş’ın avukatları tarafından Diyarbakır Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Demirtaş ile ilgili yargı ve yargı bağımsızlığına müdahale niteliğinde açıklamalar yaptığı belirtildi:

“Anayasa’ya göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar hiç kimse suçlu sayılamaz. Davalı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut durumda ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla Türkiye’nin en etkili ve yetkili kişisi konumundadır. Son Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı makamına verilen ‘Devlet Başkanlığı’sıfatıyla, Cumhurbaşkanlığı görevini ifa eden davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet organları üzerindeki etki ve yetkisi daha da artmıştır.”

Dilekçede Erdoğan’dan talep edilen tazminat miktarı olan 60.584,89 TL’nin ise 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy veren her bir seçmen için 1 kuruştan hesaplanarak belirlendiği belirtildi.
7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP, 6 milyon 58 bin 489 oy alarak TBMM’de temsil edilen 3’üncü parti olmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook