Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CAz Bulutlu

1xbet

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 5265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbekirspor ve Amedspor Ne Yapmalı? (1)

14 Temmuz 2017 - 204 kez okunmuş
Ana Sayfa » Manşet»Diyarbekirspor ve Amedspor Ne Yapmalı? (1)
Diyarbekirspor ve Amedspor Ne Yapmalı? (1)

Bilindiği gibi maçın süresi 90 dakikadır ve ”Malxerap” olan yuvarlak top 90 dakika boyunca hep hareket halindedir, dur durak bilmez! Futbol oyununun ilk ve en temel kuralı, 90 dakika boyunca hareketli topa yorulmadan eşlik edecek fiziksel kapasitesi yüksek bir takım yaratmaktır. Yaygın inanışın aksine takıma yüksek düzeyde fiziki güç kazandırmak, teknik adamın birincil görevi değildir. Çağdaş dünyada teknik adamlar, deyim uygunsa sadece oyun planı üretmek ve oyunun iç yapılarını yaratıcı buluşlar ile reel hale getirmekle görevlidirler.

Bütün dünyada olduğu gibi Diyarbekir’de de futbol kulüpleri her şeyden önce oyuncularını 90 dakika maçın içinde tutacak olan fiziksel kapasite uzmanlarını işbaşına getirmek zorundadırlar. Fiziksel olarak güçlü ve dayanıklı olmayan bir takım, oyunun taktik ve stratejilerini uygulayamaz. İyi marka bir otomobil gideceğiniz yere ulaşacağınızın garantisi değildir. Boş bir depo ile hiçbir otomobil çalışmaz. Kontak anahtarını çevirmeden önce mutlaka depoyu fullemeniz gerekir.Leicester City’i Premier League’in şampiyonu yapan, Claudio Ranieri ne diyordu.”.. Şampiyonluk için iki şey gerekli; şarjı dolu oyuncular ve zihni açık bir takım”..

Bu amaçla, her takım, teknik direktörden önce kendini kanıtlamış, bilimsel yöntemlerle çalışan, deneyimli bir kondisyoner transfer etmelidir. Bu yetmez, takımın gerçek anlamda dirençli, güçlü ve dayanıklı hale gelmesi için, gerçek doktor ve sağlıkçılardan oluşan bir sağlık ekibi oluşturmak elzemdir. Bu da yetmez, ilk iki ekibi çok iyi bir diyetisyen ekibiyle takviye etmek lazım gelir.

Futbol oyun aktivitesi temel olarak üç temel programlamadan oluşur: ”İyi çalış, iyi beslen ve iyi dinlen.” Dolayısıyla evvel emirde futbolcu gurubunu iyi çalıştıracak, iyi dinlenmelerini sağlayacak ve iyi beslenmelerini zorunlu hale getirecek kurumsallıklara ihtiyaç hasıl olur.

Tekrara düşmek pahasına sırf vurguyu belirgin hale getirmek amacıyla yineliyorum. İlla da transfer yapılacaksa önce ehil, tecrübeli ve vizyon sahibi bir teknik adam transferi yapılır. Sonra da işinin uzmanı bir kondisyoner takıma kazandırılır. Ardından da iyi bir sağlık ekibi ve beslenme uzmanları.

Üçüncü lig veya ikinci lig seviyelerinde pahalı oyuncu transfer etmek büyük bir hovardalıktır. Prensip olarak transfere karşı biri değilim, ama bir takımı salt transfer aracılığıyla da oluşturmaya şiddetle karşıyım. Öyle ‘taraftar istiyor’ diye transfer yapılmaz. Hele ne idüğü belirsiz menacerlerin cebi dolsun diye transfer budalalığına yeşil ışık yakılmaz.

İlke olarak eğer transfer yapmak zorunluysa onun da kuralı şudur; üçüncü lig için iki üst ligden transfer yapmak belki iş görebilir. Yani üçüncü ligde oynayan takıma birinci ligden, ikinci ligde oynayan takıma da süper ligden transfer yapmanın belki bir mantığı olur. Onun dışında herhangi bir transfer politikası, olsa olsa hovarda evladın baba parasını savurmasından başka bir sonuç vermez.

Açıkça söylüyor ve yazıyorum. Eğer Amedspor”şampiyon olmak için transfer yapmak lazım’’ diyorsa alacağı oyuncu süper lig oyuncusu olmak zorundadır. Eğer Diyarbekirspor şampiyon olmak için oyuncu transfer edecekse, bunun da adresi 1. ligtir. Gerisi fasafisodur. Yalan ve kandırmacadan ibaret pis bir cukkalamak olur.

Eğer ben Amedspor ya da Diyarbekirspor’un yetkili karar mercii olsaydım, önümüzdeki sezon ligi açık ara birinci sırada bitermek için, yukarıda söylediğim şeyleri öncelikle yerine getirirdim. Bugünlerde gelecek sezonun gün gün, hafta hafta ay ay bütün planlamasını kağıda şimdiden döker ve yönetim kurulunun onayını ıslak imzalarla alırdım. Sonra da kurduğum teknik ekiplerle birlikte iyi bir yerde muhteşem bir hazırlık kampı geçirirdim.

Hazırlık kampında iki ana eksen üstüne bina edilmiş basit,” kör bir topçunun” bile kolayca uygulayacağı bir oyun planı hazırlar, bunu o hazırlık kampında bütün oyuncularıma adeta ezberletirdim. Top bizdeyken her pozisyondaki oyuncularım ne yapmalı ve top rakipteyken yine her pozisyonda oynayan oyuncular ne yapmalı şemasını, uygulamalı deneylerle oyuncuların beynine kazıtırdım.

Parasını gününde ödediğim, iyi çalıştırdığım, iyi beslediğim ve iyi dinlendirdiğim oyuncu grubuyla ligin 6. haftasında liderlik koltuğuna oturur ve sezonu şampiyon olarak tamamlardım.

Bu politika ve plandan kuşku duyan varsa, onlara tek kelime ile şunu söylüyorum; hodri meydan. Deneyelim ve görelim.

BAS Gazetesi
kaynak:http://www.basnews.com/index.php/tr/opinion/353471

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Facebook