Dolar : Alış : 3.7816 / Satış : 3.7884
Euro : Alış : 4.6527 / Satış : 4.6611
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul8°CYağışlı

1xbet

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 5177 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Emekli Türk General: ABD, 100 binlik YPG’yi federasyon için kurdu

15 Kasım 2017 - 110 kez okunmuş
Ana Sayfa » Manşet»Emekli Türk General: ABD, 100 binlik YPG’yi federasyon için kurdu
Emekli Türk General: ABD, 100 binlik YPG’yi federasyon için kurdu

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşmasında öne çıkan konulardan biri de Türkiye’nin Afrin’e yönelik bir operasyon gerçekleştirme isteği idi. Strateji uzmanı emekli tümgeneral Naim Baburoğlu böylesi bir operasyonun gerçekleşme ihtimalini zayıf görüyor.
Sputnik’te yer alan haberde Afrin’e yönelik bir operasyonun kısa bir süre içerisinde gerçekleşebileceğine ihtimal vermeyen emekli Türk tuğgenerali Naim Baburoğlu “Suriye’deki savaşın tümden sona ermediği sürece Rusya’nın böylesi bir operasyona izin vermeyeceğini” vurguladı.

Rusya’nın izin vermesi halinde dahi bu kez, Suriye’den çekilmek istemeyen ABD’nin engel çıkaracağını dile getiren Baburoğlu, “ABD bu saatten sonra ne Suriye’den çekilir ve ne de YPG konusundaki tavrını değiştirir. ABD’nin 100 bin askerden oluşan YPG ordusunu kurmasının sebebi Suriye’de federal ve özerk bir yapı inşa etmektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana en olumsuz seviyede bulunduğunu dile getiren Baburoğlu, ABD’nin YPG konusundaki tavrının değişmeyeceği düşünüldüğünde bu durumun daha da kötüleşeceğini vurguladı.

Türkiye komplekslerinden arınarak Esad ile ilişki geliştirmeli

Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyon niyeti ile ilgili görüşlerini dile getiren Emekli tuğgeneral, Türkiye’nin YPG’ye karşı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi, İran ve Irak ile ittifak kurması gerektiğini dile getirdi.

“Türkiye acilen komplekslerinden arınarak Esad yönetimi ve Suriye rejimi ile işbirliğine gitmeli ve Suriye’deki YPG oluşumuna karşı bir anlaşma yapmalıdır.”

Emekli tuğgeneral, konuşmasının devamında Türkiye’nin Irak ile Kurdistan Bölgesi’ne karşı gerçekleştirdiği işbirliğinin bir benzerini Suriye ile YPG’ye karşı gerçekleştirebileceğini dile getirdi ve sadece Suriye ile değil İran ve Irak ile de işbirliği geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Sputnik

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Facebook