Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Ezidi Kürdü olduğu iddia edilen ‘Rus kız’ olayında yeni gelişme!

Ezidi Kürdü olduğu iddia edilen ‘Rus kız’ olayında yeni gelişme!

Musul’un IŞİD’den alındığının ilan edilmesinden 5 gün sonra Iraklı güçlerin yakalandığını duyurduğu Rus kızın, Alman olduğu netleşti.

Dün Musul’da bir Çeçen kız çocuğu ile Rus asıllı bir kızın yakalandığı bildirilmişti. Bir süre sonra ise bu kızın Ezidi Kürt olduğu iddia edildi. Rûdaw’ın ulaştığı Ezidi Kürt aile, bu kişinin kızları olduğuna emin olduğunu söyledi.

2014 Ağustos ayında IŞİD’in Şengal ve çevresine düzenlediği saldırıda bir aileden 2 kız ve 2 erkek kardeş kaçırılmıştı. O aileden sadece anne, baba ve bir kişi kurtuldu. Kaçırılan aile üyelerinin ise akıbeti halen bilinmiyor.

Dün Musul’da bir Rus kızın yakalandığı haberi geçildi. Nizal Halid Kuru olduğu öne sürülen bu kızın, IŞİD tarafından kaçırıldığında 10 yaşında olduğu ifade edildi. Ancak görüntülerde, yakalanan kızın 13-14 yaşından büyük olduğu anlaşılıyor.

Kuru ailesinin yakını olan Behcet Tarık, “Bu kızın adı Nizal Halid Kuru ve 13 yaşında. IŞİD’in 2014 Ağustos’unda düzenlediği saldırıda Şengal’in Herdan köyünden kaçırıldı. Nizal komşumuzun kızı. 2014’te 10 yaşındaydı. 3 kardeşiyle birlikte IŞİD’in eline düştü. Sadece annesi, babası ve bir aile üyesi kurtuldu” dedi.

Nizal’in babası Halid Kuru da, “Görüntüleri gördüm, kızım olduğuna eminim. Şimdi onu görmeyi bekliyorum. IŞİD tarafından kaçırıldığında Arapçası pek iyi değildi” diye belirtmişti.

Ezidi Kürtleri Kurtarma Ofisi Sorumlusu Hüseyin Kuru ise, “Nizal, bir başka kızla birlikte Musul’da kurtarıldı. Bekliyoruz, halka da bu iki kızın Duhok’a getirilip ailelerine teslim edileceğini söyledik. Diğer kız ise 19 yaşında. O da dün kurtarıldı. Birkaç saat sonra Duhok’a getirilerek ailesine kavuşturuldu” bilgilerini paylaştı.

Babası Musul’a gitti

Görüntülerin ortaya çıkmasından birkaç saat sonra Nizal’in babası Halid, dün Musul’a giderek, IŞİD’li olduğu şüphesiyle tutuklanan kızın götürüldüğü karakola başvurdu.

Halid Kuru, “Gittiğimde, kızın Bağdat’a gönderildiğini söylediler. Ancak ordaki sorumlu, bana o kişinin kızım olmadığına emin olduğunu, çünkü kızın Ezidi olmadığını ve ne Kürtçe ne de Arapça konuşabildiğini söyledi. Ancak ben hala onun benim kızın olduğunu düşünüyorum” dedi.

Halid Kuru’yla birlikte Musul’a giden Hüseyin Kuru, “İlk başta, gözaltına alınan kızın Ezidi olduğunu ilettiler bize. Ancak yapılan araştırma sonrası Avrupalı olduğu ortaya çıktı. Bir Ezidi Kürt bulunduğunda bize haber verileceğinden eminiz. Çünkü daha önce de kurtarılan kişileri bize teslim ettiler” diye konuştu.

Musul İl Meclisi Kardeşlik ve Birlikte Yaşam Grubu Başkanı Qeydo Şengali, dün söz konusu kişinin Bağdat’a gönderildiğini, yapılan araştırma sonucu kızın Ezidi Kürt değil Alman olduğunun netleştiğini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, 10 Temmuz’da Musul’un tamamında kontrolün sağlandığını ilan etmişti. Ancak Eski Musul bölgesindeki bazı mahallelerde halen zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Kentte kazılan tünellerde de kaçırılan Ezidiler bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
alman ezidi musul rus kız

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook