Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Hasan Ruhani: Kürtleri seviyoruz

Hasan Ruhani: Kürtleri seviyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Kürtlere bir baskı uygulanmasını istemiyoruz ancak yetkililer yaptıklarını hatanın bedelini ödemeli” dedi.

İran Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Hasan Ruhani, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İran’ın her zaman mazlum ülkelerin yanında yer aldığını savunan Ruhani, sözlerine şöyle devam etti:

“İran, Irak, Suriye ve Türkiye’deki Kürtleri seviyoruz. Kürtlere bir baskı uygulanmasını istemiyoruz ancak yetkililer yaptıklarını hatanın bedelini ödemeli. Kürt halkı barışsever bir halk olarak ilerlemek istiyor. Buna da saygı duyuyoruz.”

Doğu Kürdistan’daki (İran Kürdistanı) Kürtlere hitaben ise Hasan Ruhani, şunları söyledi:

“Yüzde yüz size güveniyoruz. Bölgedeki bazı siyasilerin yaptığı hataları size yüklemiyoruz. Çünkü sizler İran’ın büyük bir parçasını oluşturuyorsunuz. Fedakar bir halksınız. İran halkı için Irak’a karşı durdunuz.”

IŞİD’le savaşa da değinen Ruhani, “ABD, IŞİD’i 20 sene bölgede tutmak ve onu kullanmak istiyordu. Ancak Pasdaran tüm planlamalarını alt üst edip, Irak, Suriye ve Lübnan’ı IŞİD’den kurtardı” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook