Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Haşdi Şabi, IŞİD bahanesiyle Kerkük’te Peşmerge’ye saldırdı

Haşdi Şabi, IŞİD bahanesiyle Kerkük’te Peşmerge’ye saldırdı

Kurdistan Bölgesi’nin Kerkük ilinde IŞİD teröristlerini takip ve sıcak temas bahanesi altında Peşmerge güçlerine saldıran Haşdi Şabi güçleri ile Peşmergeler arasında çatışma yaşandı.
Önceki gece saat 01:30 sularında, Haşdi Şabi güçlerinin kaçan IŞİD üyelerini takip ve sıcak temas bahanesi ile Peşmerge mevzilerine ateş açmaları üzerine yaklaşık iki saat süren bir çatışma yaşandı.

Cepheden güvenlik sebebiyle ismini açıklayamayacağımız bir Peşmerge komutanının verdiği bilgilere göre, Kerkük bölgesinde yaşanan çatışma sonucu biri ağır üç Peşmerge yaralanırken, saldıran Haşdi Şabi güçlerinden ölü ve yaralılar var.

Haşdi Şabi güçlerinin geri çekilmesi üzerine çatışmanın sona erdiğini belirten komutan ilk kurşunun Haşdi Şabi güçlerinden sıkıldığını Peşmergelerin kendilerini savunmak amacıyla karşılık verdiğine dikkat çekti.

Yüzde 92’lik ezici bir Evet oyunun çıktığı Kurdistan Bağımsızlık Referandumu’nu hazmedemeyen Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük ve Şengal bölgelerinde provokasyon gerçekleştirme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çeken komutan, Peşmerge güçlerinin yüksek riskli bu ihtimale karşı tüm tedbirlerini aldıklarını ve tetikte beklediklerini vurguladı.

Haşdi Şabi’nin saldırı hazırlıkları içinde bulunduğu yönünde istihbarat aldıklarını ve denemeler yaptıklarını dile getiren bölgedeki askeri uzmanlar, bu denemelerle Peşmerge’nin tavrını ve konumunu öğrenmeye çalıştıklarını belirtiyorlar.

Bağdat yönetimi ile Kurdistan Bölgesi Hükümeti arasında son günlerde yumuşama eğilimi gösteren ve dün Başkan Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı Yardımcıları Usame Nuceyfi ve İyad Allavi arasında gerçekleşen toplantı ile zirveye ulaşan ilişkiler başta Irak eski başbakanı Nuri Maliki olmak üzere İran denetimindeki etkili şahin siyasetçi ve liderleri rahatsız ediyor.

Haşdi Şabi’nin iplerini elinde bulunduran bu güçlerin olumlu seyreden bu ilişkileri engellemek için paralı milis güçlerini saldırı amaçlı kullanması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Kurdistan Peşmerge güçleri ise, Kurdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin çatışma ve savaş istememesi nedeniyle, sorunların barışçıl yollarla ve diyalog esaslı çözülmesi için çatışmalardan uzak kalmaya özen gösteriyor.

Nerina Azad

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook