• DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,7114
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
HDP: Bağımsızlık referandumunu destekliyoruz

HDP: Bağımsızlık referandumunu destekliyoruz

HDP’li Ahmet Yıldırım Referandumu Destekleme İnisiyatifi’nin referanduma destek talibine,”referandum halkın iradesine yaslanıyor ve meşruluğunu halkın iradesinden almaktadır. Biz bunu tartışmayacağız ve perspektif olarak bu yöndeki bütün çabalara bütün desteğimizi veriyoruz” dedi. Kuzey Kürdistan’daki siyasi partilerin oluşturduğu Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi’nin TBMM’deki Kürt milletvekillerine birer mektup göndererek 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumuna destek talebine HDP’den […]

HDP’li Ahmet Yıldırım Referandumu Destekleme İnisiyatifi’nin referanduma destek talibine,”referandum halkın iradesine yaslanıyor ve meşruluğunu halkın iradesinden almaktadır. Biz bunu tartışmayacağız ve perspektif olarak bu yöndeki bütün çabalara bütün desteğimizi veriyoruz” dedi.

Kuzey Kürdistan’daki siyasi partilerin oluşturduğu Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi’nin TBMM’deki Kürt milletvekillerine birer mektup göndererek 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumuna destek talebine HDP’den yanıt geldi.

HDP Meclis Grubu adına açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, “Bu yöndeki bütün çabalara bütün desteğimizi veriyoruz” değerlendirmesini yaptı.

HDP milletvekillerine gönderilen mektubun ellerine ulaştığını dile getiren Ahmet Yıldırım, inisiyatifin Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu için dayanışma ve destek alma çabsının önemli olduğunu söyledi. Bağımsızlık referandumunun kıymetli olduğunu vurgulayan Yıldırım; “HDP olarak kendi sorumluluklarımıza göre Kürdistan parçalarındaki diğer sosyal ve siyasi gelişmeleri dikkatlice takip ediyoruz. Bize göre her bir Kürdistan parçası, tarihi şart ve zorluklardan ve aktüel faktörlerden dolayı farklı özelliklere sahipler. Ve her bir parçanın sorunları o parçanın koşul ve zorluklarına göre çözümlenmelidir. Bu perspektif etrafında, Kürdistan Bölgesi tarihi bir direniş, mücadele ve Bağdat Hükümeti ile olan ilişkileriyle birlikte, bugün kendi sorunlarını çözmek için kendine bir yol çizmiş durumda ve kaderini tayin edecek yeni bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Biz bu kararı saygıyla değerlendiriyoruz ve irade beyanını selamlıyoruz. Bizim kanaatimize göre, Ortadoğu temel bir sorundur ve bu meselenin çözümü Ortadoğu’ya huzur ve barış getirecektir” dedi.

“Bağımsızlığa destek veriyoruz”

HDP Grup Başkan Vekili Yıldırım, HDP’NİN bir bütün olarak başından beri bu kararı desteklediğini ve dayanışma içerisinde olduğunu söyledi. Yıldırım, “Çünkü referandum halkın iradesine yaslanıyor ve meşruluğunu halkın iradesinden almaktadır. Biz bunu tartışmayacağız ve perspektif olarak bu yöndeki bütün çabalara bütün desteğimizi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Mektuba Kürtçe eleştirisi

Yıldırım açıklamanın sonunda da mektubun Türkçe yazılmasını eleştirerek, açıklamayı şu şekilde sonlandırdı: “Mektubumun sonunda belirtmek istiyorum ki; keşke mektubunuz toplumumuzu temsil eden kodlar gibi olsaydı ve keşke Kürtçe yazılmış olsaydı. Çünkü mektubunuzun kompozisyonu Kürtçe yazılmayı farz kılmaktadır ve umuyorum bu husus bugünden sonra sizin tarafınızdan göz ardı edilmeyecektir. HDP olarak, biz onlarca kez ve farklı farklı platformlarda Kürdistan Bağımsızlık Referandumu süreci için desteğimizi belirtmiş bulunmaktayız ve şüphesiz bu tavrımızı bugünden sonra da sürdüreceğiz. Gerek parlamentodaki etkinliklerimizde gerek de siyasi etkinliklerimizde her zaman bu sürece ilişkin desteğimizi belirtmiş ve bunu tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hdp Mektup

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook