Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Irak Duleymi aşiretinden! Referanduma destek çağrısı

Irak Duleymi aşiretinden! Referanduma destek çağrısı

Irak’taki Duleymi aşireti liderlerinden Dr. Taha Duleymi, Kürdistan’da 25 Eylül’de gerçekleştirilecek bağımsızlık referandumunu destekleyeceklerini söyledi.

Kürtlerin siyasi ve idari mecradaki programlarının şeffaf olduğunu vurgulayan Duleymi Irak’taki tüm Sünnilere de seslenerek referanduma destek vermelerini istedi.

Sünni Arapların Kürtleri desteklemesi gerektiğinin altını çizen Taha Duleymi, “Çünkü Kürtler, Kürdistan’daki bütün etnik, dini ve mezhepsel farklılıklara karşı sorumluluk hissi taşıyorlar ve bu kesimlerin geleceğiyle ilgili şeffaf bir programları var.” dedi.

Kürdistan gibi bir idareye sahip olmaları durumunda, Sünni Arap topraklarının bugün olduğu gibi bir durumda olmayacağını ifade eden Duleymi, referandum ile ilgili ise şunları söyledi:
“Kürdistan’da bağımsızlık referandumunun gerçekleştirilmesi ve Kürdistan’ın bağımsızlığının ilanı, Kürtlerin en doğal hakkdır çünkü Irak’ın toprak bütünlüğü uzun zaman önce büyük darbe almıştı.”

Irak’ta sadece Kürtlerin anayasaya bağlı kaldıklarını da dile getiren Taha Duleymi, “Şiiler, göz göre göre anayasayı çiğnediler. Sünni Araplar da ‘vatan’ naraları atıp ‘imdat’ etmekten başka bir şey yapmadılar.” diye konuştu.

K24

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Duleymi ırak referandum

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook