Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

İsrail Adalet Bakanı: Bağımsız Kürdistan’ı destekliyoruz

İsrail Adalet Bakanı: Bağımsız Kürdistan’ı destekliyoruz

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked, İsrail’in bağımsız Kürt devletinin kurulmasına destek verdiğini söyledi.

İsrail’in Haaretz adlı gazetesinde yer alan habere göre Trump’ın eski danışmanı Sebastian Gorka’nın da hazır bulunduğu konferansta konuşan Ayelet Shaked, bağımsız Kürt devletinin kurulmasının hem Batılı ülkelerin hem de İsrail’in en büyük çıkarına olduğunu kaydetti.

ABD’nin süreci desteklemesinin zamanın geldiğine kanaat getirdiğini belirten Ayelet Shaked “Her ne kadar Bağdat, bölge ülkeleri ve ABD Kürdistan Bölgesi’nden referandumun ertelenmesini istese de ancak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani talepleri reddederek ‘Referandum bir kişinin kararıyla ertelenemez. Çünkü bu Kürt halkının yasal meşru hakkıdır ve belirlenen zamanda yapılacaktır’ diyerek tavrını net olarak ortaya koydu” dedi.

Geçen ay İsrail Cumhurbaşkanı Benjamin Netanyahu da Bağımsız Kürdistan’ın kurulmasını destekleyen açıklamalar yapmıştı. Gazete, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de Kürtlerin büyük bir ulusa sahip olduğunu ancak devletlerinin olmadığını yazdı.

Geçtiğimiz günlerde İsrail Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan,Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’ndeki konuşmasında, Kürdistan bölgesinde 25 Eylül’de yapılacak referandum ile ilgili, “Tüm kürtlerin katılımıyla Büyük Kürdistan kurulmalıdır.” açıklamasında bulunmuştu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook