Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

1xbet

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 5273 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadına yönelik taciz ve şiddette arttı ama ‘Kadınlar artık susmuyor’

14 Temmuz 2017 - 135 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Kadına yönelik taciz ve şiddette arttı ama ‘Kadınlar artık susmuyor’
Kadına yönelik taciz ve şiddette arttı ama ‘Kadınlar artık susmuyor’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından her ay yayınlanan raporun Haziran ayı verilerine göre cinayetlerin yüzde 33’ünde fail belirsiz. Raporda Ramazan’da etek giydiği için dolmuşta şiddete uğrayan kadın, Eminönü’nde tacize uğrayan kadın da raporda mevcut. Son olarak kocası tarafından dışkı yedirilen Ağrı’nın Patnos İlçesi’ndeki C.Ş. geçtiğimiz ayın gündemleriydi.

Kamer Vakfı’ndan Zozan Selimoğlu:

Kadınlar bir zamanlar sadece karakolu bilirdi

Kadınların yaşadığı şiddetin boyutlarının artış göstermediğini, sadece yaşananların daha görünür hale geldiğini belirten Kamer Vakfı Van Şubesi Başkanı Zozan Selimoğlu, bu görünürlükte kadın kuruluşlarının çalışmalarının etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Kamer, kadına yönelik şiddet alanında 20 yıldır çalışma yapan bir örgüt. Bu yıllar içerisinde yüzlerce kadın belki de Kamer’e ulaşarak yaşama tutundu.  Selimoğlu, bu deneyimlere dayanarak, 10 yıl önce de 20 yıl önce de kadın şiddetinin benzer boyutlarda olduğunu ifade ediyor.  Bölgede şiddetin her yerde yaşanan biçimlerde olduğunu ifade eden Selimoğlu kadınların şiddete direncinin ise yıllar içerisinde değişim gösterdiğini şöyle dile getiriyor: “Kadınlarda değişiklik var mı var. Bunda da medya ve resmi reklamlar açısından ilgili kurumların çalışmaları ve bizim gibi STK’ların yaptığı çalışmaların etkisi var. Bir zamanlar kadınlar şiddet yaşadığında sadece karakolu bilirlerken, şimdi birçok birimi biliyorlar. Arıyorlar, randevu istiyorlar. Şiddeti fark etmiş, destek almak isteyen kadınlar bize geliyorlar. Kadınların bilinçlendiğini söyleyebiliriz ama daha çok çalışmak lazım. İstediğimiz seviyede tabii ki değil.”

Bu ülkede kadınsa ölüm, çocuksa istismar normalleşti

Van Kadın Derneği’nden (VAKAD) Songül Özünver de kadınların yaşanan taciz ve şiddete rağmen bilinçlendiğini düşünenlerden. Bunu da “Kadın, bir şeyleri saklamıyorsa ve dile getiriyorsa, kendini ifade edebiliyorsa, bence bu bir bilinçtir. Bir yere başvuruyorsa o bilinçlidir” diyerek açıklıyor. Buna rağmen başvuru mekanizmalarının tıkalı olduğunu da mülteci bir kadının yaşadığı örnekle anlatıyor Özünver. Van’da mülteci bir kadının defalarca karakola gidip oradan evine geri gönderildiğini söyleyen Özünver,  bunun kabul edilemez bir durum olduğunu belirtiyor. Gazetemize konuşan Özünver şunlara dikkat çekiyor:  “Şiddetin dozu arttı. İstismar aldı başını gidiyor. Van’da intihar ve kadın ölümleri bu sene de oldu ve bunlar hiçbir şekilde gündeme gelmedi. Van’da Ramazan etkinlikleri, sene sonu politikaları, aile ve sosyal politika çalışmaları var ama bu kadar kadın ölümü var. 7 yaşında kız çocuğu tecavüze uğruyor ve kimse bunu dile getirmiyor. Ben üzgünüm bu konuda. Neden kadın ölümleri ve istismar bu kadar meşrulaştırıldı? Birileri bir şeyler yapmak zorunda. Köy yerinde bir kavga olsa karşı köyden bile desteğe gelirler. Bu kız da köy yerinde ama yaşanan istismara orada yaşayan hiç kimse ses çıkarmadı. Konu kapandı gitti. Söz konusu kadın ve çocuksa konu bu şekilde kapatılıyor. Artık kadınlar çare aramaya başladı. Kadınlar için şu anda destek yok. Van’da kadınlar için hiçbir çalışma yapılamıyor. Bütün çalışmalar durdu. Herkes “Bize ne zaman sıra gelecek?” diye bekliyorlar. Artık bu ülkede kadın olmanın karşılığı ölüm, çocuk olmanın karşılığı ise istismar oldu.”

Artık biz kadınlar her birimiz birer STK’yız

Van Kadın Yaşam çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi (Yaka- Koop) Başkanı Gülmay Gümüşhan ise kadınların kapatılan kurumlara, engellemelere ve yaşanan şiddetin dozuna rağmen susmadığını söylüyor. Gümüşhan’a göre kadınların bilinçlenmesinin sebebi kurumlar ve örgütlülük. Bölgede kadın çalışmalarının da arttığına dikkat çeken Gümüşhan, sadece kendilerinin 77 köyde çalışma yürüttüğünü ve bu çalışmaların 77 köyle sınırlı kalmadığını ifade ediyor. Gazetemize konuşan Gümüşhan şunları dile getiriyor: “Bu çalışmalar gitgide büyüyor. Bize de başvuru artıyor. Siyasi çalışmalar ve dini sohbetler dışında köylere çok da gidilmemiş. Köylerde kadınlar şiddetin ne olduğunu çok da bilmiyorlar. Bölgede 60’a yakın kadın intiharı yaşandı son aylarda. Bu kadınların intiharı normal mi mesela?” Buna karşın kadınların artık birbiriyle olan dayanışmasını da vurguluyor. Eşi tarafından zorla dışkı yedirilen ve bu görüntü sosyal medyada yaygınlaştığında ise kendisi de dahil olmak üzere çok kişinin orada karakolu aradığına dikkat çekiyor. Gümüşhan, bunun üzerine yaptırım uygulanabildiğini belirtiyor.  Olayların ses getirmesinin ve kendilerinin olaya müdahalelerinin önemli olduğunu ifade eden Gümüşhan, “Yani şiddet her zaman vardı ama örgütlü yapılar olaylara müdahil oldukça ortaya çıktı. Kadınlar da bilinçlendi. Kadınlar da artık susmuyor.” diye konuşuyor. Gümüşhan kadınların artık bir dayanışma ağı oluşturduğuna dikkat çekerek, “Biz kadınlar artık tek başımıza birer STK’yız” diyor.

Kadın cinayetlerinde en yüksek rakamlar bu yıl

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun son raporuna göre Haziran ayında 35 kadın öldürüldü, 47 kadına cinsel şiddet uygulandı ve 17 çocuk istismara uğradı. Rapora göre bu yıl kadın cinayetlerinde en yüksek rakamlar görülüyor. Sosyal medyada yayılmasıyla tepki toplayan taciz vakaları da raporda yer aldı.

İstanbul’da Melisa Sağlam ‘Ramazan’da böyle giyinmeye utanmıyor musun’  diyerek Ercan Kızılateş tarafından minibüste saldırıya uğradı. Yine İstanbul Eminönü’nde bir adam “üstüne başına dikkat et, milleti azdırıyorsun” diyerek Canan Kaymakçı isimli kadına sözlü saldırıda bulundu. Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde kocası tarafından dışkı yedirilen kadının videosu ise sosyal medyada adeta infial yarattı. Büyüyen tepkilerin ardından kadının açıklamalarında kendisine uygulanan sistematik şiddet ortaya çıktı.

Kadına yönelik şiddete karşı tepkiler giderek büyürken, yetkililer ise tüm bu vakalara karşı sessiz kalmayı sürdürüyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Facebook