Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Katalonya kararlı: Sandıklar 1 Ekim’de kurulacak

Katalonya kararlı: Sandıklar 1 Ekim’de kurulacak

Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Oriol Junqueras, “Bizim bağımsızlığımız sadece İspanya ile sınırlı. 1 Ekim’de sandıklar kurulacak ve bağımsız olduğumuzda AB’den çıkmayacağız.” dedi.

“Referandum suç değil”

İspanya hükümetinin itirazını kabul eden Anayasa Mahkemesinin kararıyla askıya alınan referandumla ilgili “Bizim açımızdan tek meşruluk uluslararası yasalardır.” diyen Junqueras, “Biz hiçbir yasa ihlalinde bulunmuyoruz. Uluslararası hiçbir yasa bir ulusun kendi geleceğine karar verme hakkını yasaklamıyor. Referandumun suç olduğu hiçbir yerde yazmıyor. İspanya ulusal birliğini savunabilir. Bizim istediğimiz de İspanya dahil tüm dünya ile iyi bir gelecek kurmak.” ifadelerini kullandı.

“AB’den çıkmak istemiyoruz”

Junqueras, bu zamana kadar Avrupa Birliği’nden (AB) gelen tüm açıklamalar aksi yönde olsa da Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesi halinde AB üyeliğinin devam edeceğini iddia ederek, şunları söyledi:

“Biz AB’den çıkmak istemiyoruz. AB’den çıkmak isteyen ve Lizbon Antlaşması’nın 50’nci maddesini kullanan İngiltere. Bizim ayrılık talebimiz sadece İspanya’dan, AB’den değil. Şimdi söylenmese de Katalonya bağımsız olduğunda AB bunu tanıyacaktır.”

Junqueras, İspanya hükümetinin “referandum olmayacak” kararına karşı çıkarak Katalonya’da 1 Ekim’de referandum olacağını, kendisinin de her seçimde yaptığı gibi sabah erken saatlerde oyunu kullanacağını belirtti.

“Katalan halkının talebini gerçekleştireceğiz”

Junqueras, bir gazetecinin “Referandumda evet çıkması halinde hemen ertesi gün bağımsızlık ilan edecek misiniz?” sorusuna “Katalan halkının talebini gerçekleştirmeye çalışacağız.” cevabını verdi.

Katalonya Başkan Yardımcısı Junqueras ayrıca, bağımsızlık ilan edilmesi halinde her devlet gibi kendi kaynaklarını kullanarak, vergilerle ve diğer unsurları devreye sokarak bağımsızlığın finansmanını sağlayabileceklerini söyledi.

Junqueras, “İspanya’dan 3 kat daha fazla ekonomik büyüme gösteren, kamu açığını yüzde 2,9’dan yüzde 0,9’a düşüren Katalonya’dır. Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmasını bilen biziz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook