• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
Kürdistan Bayrağı açmak suç sayıldı!

Kürdistan Bayrağı açmak suç sayıldı!

Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat-İran Kürdistanı) Meriwan kentinde 2 kişi, Kürdistan bayrağı açtıkları gerekçesiyle 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Nê köyü sakini Basid Efşar ile Emir Erjeng, Newroz kutlamasında Kürdistan bayrağı açtıkları gerekçesiyle Meriwan Devrim Mahkemesi tarafından 2’şer yıl hapis cezası aldı. Meriwan’daki Newroz kutlamalarında Kürt ulusal marşı Ey Reqîb ve devrim marşları okunmuş, Kürdistan bayrağı açılmıştı. […]

Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat-İran Kürdistanı) Meriwan kentinde 2 kişi, Kürdistan bayrağı açtıkları gerekçesiyle 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Nê köyü sakini Basid Efşar ile Emir Erjeng, Newroz kutlamasında Kürdistan bayrağı açtıkları gerekçesiyle Meriwan Devrim Mahkemesi tarafından 2’şer yıl hapis cezası aldı.

Meriwan’daki Newroz kutlamalarında Kürt ulusal marşı Ey Reqîb ve devrim marşları okunmuş, Kürdistan bayrağı açılmıştı. İran hükümeti, Doğu Kürdistan’da Ala Rengin ve Ey Reqîp’i Kürdistan kütürünü yasak sayıyor.

Bu yıl Doğu Kürdistan’da Kürt sembollerinden olan “Cemedanî” (puşi) de İran güvenlik güçleri tarafından “sakıncalı” bulundu. Cemedanî takan veya Kürdistan bayrağı açtığı tespit edilen kişiler ya ifadeye çağrıldı ya da gözaltına alındı.

Rudaw

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook