• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
Kürtçe konuşan uçak yolcuları polise teslim edildi

Kürtçe konuşan uçak yolcuları polise teslim edildi

SunExpress adlı hava yolu şirketinin, Kürtçe konuşan yolcuları uçaktan indirip polise teslim ettiği iddia edildi. 16 Ekim’de SunExpress adlı hava yolu şirketine ait Diyarbakır-İzmir seferini yapan uçaktaki ekibin, Kürtçe konuştukları gerekçesiyle yolcularla tartıştığı ve tartışma sonrası uçuş ekibi tarafından polis çağrıldığı, akabinde de Kürtçe konuşan iki yolcu ve çocuklarının polis tarafından uçaktan indirilerek gözaltına alındığı […]

SunExpress adlı hava yolu şirketinin, Kürtçe konuşan yolcuları uçaktan indirip polise teslim ettiği iddia edildi.

16 Ekim’de SunExpress adlı hava yolu şirketine ait Diyarbakır-İzmir seferini yapan uçaktaki ekibin, Kürtçe konuştukları gerekçesiyle yolcularla tartıştığı ve tartışma sonrası uçuş ekibi tarafından polis çağrıldığı, akabinde de Kürtçe konuşan iki yolcu ve çocuklarının polis tarafından uçaktan indirilerek gözaltına alındığı iddia edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca konuyu TBMM’nin gündemine taşıdı.

Kürtçenin kamusal alanda bu yönlü baskılara maruz kalmasının evrensel hukuk kural ve ilkelerine aykırı olduğunu vurgulayan HDP’li Uca, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

-SunExpress adlı hava yolu şirketinin 16 Ekim 22.35 tarifeli Diyarbakır-İzmir uçuşunda uçuş ekibi, Kürtçe konuştukları gerekçesiyle yolcularla tartıştığı iddiaları bilginiz dâhilinde midir?

-SunExpress adlı hava yolu şirketine ait uçakta Kürtçe konuştukları iddiasıyla yolcuların hakarete maruz kaldığı ve çocuklarına kemer verilmediği iddiaları doğru mudur?

-SunExpress adlı hava yolu şirketi uçuş ekibinde çalışan kişilerin Kürtçe konuştukları gerekçesiyle yolcuları polise şikâyet ettiği iddiaları doğru mudur?

-Söz konusu şikâyet üzerine bu yolcuların uçaktan polis zoruyla indirilip gözaltına alındığı iddiaları doğru mudur?

-Kürtçe konuştukları gerekçesiyle gözaltına alınan kişilerin son durumu nedir? Söz konusu kişiler ne ile suçlanmaktadır? Söz konusu soruşturma ne aşamadadır?

-SunExpress adlı hava yolu şirketinin uçuş ekibinde yer alan ve Kürtçe konuştukları gerekçesiyle iki yolcuya hakaret eden kişi veya kişiler kimlerdir? Söz konusu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlattınız mı? Böyle bir soruşturma başlatmadıysanız, bu yönlü bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

-Söz konusu Kürtçe düşmanı, ırkçı ve nefret uygulaması sonrası Sun Express adlı hava yolu şirketine yönelik herhangi bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Kaynak BasNews

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook