Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Müslim: Rakka Operasyonu yakında başlayacak

Müslim: Rakka Operasyonu yakında başlayacak

ABD ile yakın bir zamanda Rakka’ya operasyon düzenleyeceklerini ifade eden PYD Eş Başkanı Salih Müslim, “ABD ve uluslararası koalisyon ve bizim kendi güçlerimizle birlikte operasyon olacak” dedi.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre Müslim, YPG’nin IŞİD’le çatışmalarının Suriye’nin Tabka kenti civarında sürdüğünü ifade etti.

‘Çok dikkatli olmak gerekiyor’

Özellikle de Tabka ve çevresinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirten Müslim, “Tabka, Rakka’ya 50 kilometre uzaklıktaki önemli bir yerdir. Orası kurtarılırsa işler daha da kolaylaşacak” dedi.

Tabka’nın öneminin Suriye’nin en büyük barajlarından biri olan Tabka Barajı’nın orada bulunmasından kaynaklandığını belirten Müslim, “Hem elektrik ve hem de su açısından son derece önemli. Şehir olarak da öyle. Çünkü burası IŞİD’in bir merkezidir. Türkiye’den gelen aileler buraya yerleştirildi. Hatta tutsakların da bulunduğu bir şehirdir. Onun için çok dikkatli olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘Rakka’da üç koldan saldırıya geçilecek’

Müslim, Rakka’ya doğru bir operasyonun başlatıldığını belirterek, “Rakka’ya da bir harekat başlatılmış durumda ve çembere alındı artık. Daha dar bir çember içine alınarak üç koldan saldırıya geçilecek; doğudan, batıdan ve kuzeyden Rakka’ya ilerlemeye devam ediliyor” dedi.

‘Bizi dışarıda tutuyorlar’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın silahlı muhalefetle Astana benzeri bir görüşme olabileceğine dair sözlerinin hatırlatılması üzerine Müslim, kendilerine hiçbir davetin ulaşmadığını belirterek, “Bizi dışarıda tutuyorlar. Kimse bizimle oturup konuşmak istemiyor. Tabii ki bu, Türkiye’nin baskısıyla oldu. Biz hem birincisine hem de ikincisine katılmak istedik, fakat kabul etmediler. Daha çok Türkiye’nin engellemesiyle oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook