• DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,7114
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
Neden sürekli üşürüz?

Neden sürekli üşürüz?

Genci veya yaşlası birçok kişi “sürekli üşümek”ten şikayetçi. Yaz kış farketmeyen bu üşümeden, özellikle kadınlar muzdarip. Bu yazımda sizlere üşümenin en önemli nedenlerinden bahsedeceğim.   Kansızlık: Özellikle demir eksikliğinden kaynaklı kansızlıkta sürekli üşüme, yorgunluk hissi, kalp çarpıntısı görülebilmektedir.   Kan şekeri düşüklüğü: Kan şekerinde gün içerisinde dengesiz oynamalar olması ve özellikle kronik olarak düşük seyretmesi üşümeye yol […]

Genci veya yaşlası birçok kişi “sürekli üşümek”ten şikayetçi. Yaz kış farketmeyen bu üşümeden, özellikle kadınlar muzdarip. Bu yazımda sizlere üşümenin en önemli nedenlerinden bahsedeceğim.

 

Kansızlık: Özellikle demir eksikliğinden kaynaklı kansızlıkta sürekli üşüme, yorgunluk hissi, kalp çarpıntısı görülebilmektedir.

 

Kan şekeri düşüklüğü: Kan şekerinde gün içerisinde dengesiz oynamalar olması ve özellikle kronik olarak düşük seyretmesi üşümeye yol açabilir. Eğer sürekli üşüme şikayetiniz varsa açlık ve tokluk şekerlerinizi mutlaka kontrol ettirin.

 

Tiroit hormon eksikliği: Genellikle gözardı edilen ancak ciddi üşüme sebeplerinden biri olan hipotiroidi, tiroit hormonlarını yeteri kadar üretilemediği durumdur. Sürekli üşüme haline burada cilt kuruması, kabızlık, depresyon, saç dökülmesi, iştah kaybı, ödem gibi problemler eşlik etmektedir.

 

B12 ve folat eksikliği: Bu vitaminlerin eksikliği de kansızlığa yol açıp üşüme şikayetine neden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu vitamin eksikliklerinde kolda ve bacakta yanma, karıncalanma hissi gibi nörolojik belirtilerin de olabileceğidir.

 

Damar hastalıkları: Özellikle kolve bacaklarınızda sürekli üşüme ve soğukluk durumundan şikayetçiyseniz mutlaka damar tıkanıklığı gibi bir probleminizin olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurmanızda yarar var.

 

Erkeklerin kabusu kısırlık tehlikesi büyüyor

 

İstatiklere göre dünya genelinde erkeklerinin sperm sayıları hızla azalıyor. 70 – 80’li yıllarda bir milimetreküpte 125  milyon sperm üretebilen erkeklerin ortalaması bugün 25 milyona kadar düşmüş durumda.

 

Aslında bunun nedenlerini az çok biliyoruz.  En önde gelen sebep beslenmedeki  yanlışlarımız. Neredeyse besinlerimizin tümü doğal olmayan kimyasallar barındırmakta ve bunların çoğu da sağlığımıza zararlı.  Örneğin yiyecek ve içeceklerimize karışan östrojenik maddelerin bu noktada payı büyük.

 

Gözden kaçan bir başka tehlike kasık bölgesinin aşırı ısınması! Sürekli hamam ve saunaya giden müdavimlerden biriyseniz, sperm sayınızda azalma olacağı kesin. Dizüstü bilgisayarlar da önemli birer tehlike. Burdada kasık bölgesinin aşırı ısınması testislerde sperm üretimini engelliyor. Bunlar kalıcı hasara yol açmasa bile çocuk sahibi olmak isteyenlerin hayallerini suya düşürebilir.

 

Sağlıklı ve keyifli bir hafta pazar geçirmeniz dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook