Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

NYT: Türkiye El Bab’ı ABD’ye yasakladı

NYT: Türkiye El Bab’ı ABD’ye yasakladı

Türkiye El Bab operasyonunda ABD liderliğindeki uluslararası koalisyondan yeterli yardım gelmediğini belirtip Rusya’dan destek alırken, El Bab’ın bir süreliğine ABD’nin istihbarat toplayan/keşif yapan insansız hava araçlarına (drone) ‘yasaklandığı’ ve koalisyon uçaklarının bu nedenle saldırı düzenleyemediğini öne sürdü.

ABD gazetesi New York Times’ın Türkiye-Rusya yakınlaşmasını ele aldığı haberde, Amerikalı yetkililere dayandırıldığı, haberde, “Türkiye’nin El Bab operasyonundaki kayıpları artarken, Türk yetkililer de Amerikan hava desteğinin eksikliğinden şikâyet etti. Hatta Türkiye’nin, müttefiklerin Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı İncirlik’ten yaptığı saldırı uçuşlarını askıya alma konusunda üstü kapalı tehditlerde bulundu. Bu, Amerikan liderliğindeki hava saldırılarına ağır bir darbe vuracak bir adım olurdu.

Amerikalı yetkililerse, müttefiklerin son haftalarda hava saldırılarının durmasının hava koşullarının yanı sıra Türkiye’nin, Amerikalıların El Bab üzerinde ve çevresinde hedefleri belirleme ve teyit etme amacıyla keşif droneları uçurmasını yasaklama kararıyla ilgili olduğunu söyledi. Türkiye ordusu bu önlemin, askerlerinin üzerinde potansiyel düşman olan hiçbir hava aracının uçmaması için gerekli olduğunu söyledi fakat bu önlem, ABD’nin sivillere zarar vermeden saldırı düzenleme becerisine engel oluşturdu.

Kesin istihbaratın yokluğunda, ABD yakın zamanda yetkililerin ‘güç gösterisi’ dediği bir operasyona girişti. Amerikan uçakları El Bab üzerinde alçak uçuş yapıp aydınlatma cephanesi kullandı. Fakat geçen hafta Türkler ABD’nin istihbarat toplamak için drone ve başka hava araçları kullanmasını kabul etti. Amerikalı yetkililer, bu sayede Amerikan liderliğindeki koalisyonun El Bab’da IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenlemesinin önünün açıldığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook