• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
Peşmerge Komutanı: Abadi Saddam’dan daha güçlü değil

Peşmerge Komutanı: Abadi Saddam’dan daha güçlü değil

YNK polibüro üyesi ve Germesêr cephesi Peşmerge komutanı Mehmûd Sengawî, bağımsızlık referandumu yapılmamış olsaydı dahi Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne saldıracağını söyledi. Kifri’deki Germiyan 136. Peşmerge Alayı’nı ziyaret eden Mehmûd Sengawî, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Sengawî, “Şimdi Kerkûk, Xaneqîn, Mendelî’den Şingal’e kadar ve Irak ordusunun olduğu diğer Kürdistani bölgeler işgal edilmiş durumdadır. Irak daha fazla […]

YNK polibüro üyesi ve Germesêr cephesi Peşmerge komutanı Mehmûd Sengawî, bağımsızlık referandumu yapılmamış olsaydı dahi Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne saldıracağını söyledi.
Kifri’deki Germiyan 136. Peşmerge Alayı’nı ziyaret eden Mehmûd Sengawî, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.
Sengawî, “Şimdi Kerkûk, Xaneqîn, Mendelî’den Şingal’e kadar ve Irak ordusunun olduğu diğer Kürdistani bölgeler işgal edilmiş durumdadır. Irak daha fazla Kürdistan’ı işgal edemez çünkü Kürdistan Bölgesi yasalar çerçevesinde belirlenmiştir” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin sonsuza kadar işgal altında kalmayacağının altını çizen Peşmerge komutanı Mehmûd Sengawî, “Şimdi İbadi mağrurlu bir biçimde konuşuyor. Eskiden Saddam da füzeler deneyip tehditler savuruyordu. Soruyorum şimdi Saddam nerede? Iraklı yetkililerin geçmişten ibret almaları gerekiyor. Bunlar eski yöneticilerden daha güçlü değiller” şeklinde konuştu.

Dünyanın demokratik federal ve bütünlüklü bir Irak’tan yana olduğunu dair açıklamalar yaptığını belirten Mehmûd Sengawî, Kürt halkının da bağımsız bir devlet kurmaya hakkı olduğunu kaydetti.

Mehmûd Sengawî, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bağımsızlık istediğimizden dolayı zarar görmüş olabiliriz. Ancak halen varız. Biz düşmana teslim olup köle olamayız. Çünkü köle olanlardan ölüm daha iyidir. İşgalcilere baş eğmeyeceğiz. Bizim hükümetimize karşı eleştirilerimiz var. Ancak bizim en kötü hükümetimiz işgalcilerinkinden daha iyidir”

Basnews

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook