Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Şark Al Awsat: Irak, Kürdistan Bölgesi’ne konfederal sistemi önerdi

Şark Al Awsat: Irak, Kürdistan Bölgesi’ne konfederal sistemi önerdi

İngiltere’de yayın yapan Şark Al Awsat gazetesi Kürdistan bağımsızlık referandumu Erbil – Bağdat ilişkilerini yazdı. Gazete Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne konfederal sistemi önerdiğini açıkladı.
Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde Şark Al Awsat gazetesi Bağdatlı yetkililerin Kürdistan Bölgesi’ne bağımsızlık referandumundan sonra konfederal sistemi önerdiğini yazdı.

Gazeteye konuşan Kürdistanlı siyasetçi Abdullah Wertî, konfederal sistemin Bağdat’ın talebi üzerine komşu ülkeler tarafından Kürdistan Bölgesi’ne iletildiğini, Irak’lı yetkililerin Kürdistan Bölgesi’ne resmi öneride bulunmadığını söyledi.

Öte yandan Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro Sekreteri Fazil Mîranî’de gazeteye yaptığı açıklamada; “Iraklı yetkililer, konfederal sistemin Irak Anayasasına yerleştirileceğini ve bu kararın halk oylamasına sunulmasını tartışıyor. Eğer Irak konfederal sistemi koşulsuz kabul ederse Irak ve Kürdistan için çözüm olabilir” dedi.

Konfederal Devlet Nedir?

Birden çok devletin sınırlı, ortak ve belirli bir amacı gerçekleştirmek amacıyla bir araya geldikleri devlet modelidir. Bu ortak amaç, genellikle ortak savunma modelidir. Günümüzde bir örneği olmayan konfederal devletler 19.yy. da Avrupa’da görülmüşlerdir.

Konfederasyon ile federasyonun temel farkı ise yetki kullanım biçiminden kaynaklanır. Konfederasyonlarda her bir devlet yetkilerini uluslar arası alanda kullanabiliyorken federasyonlarda böyle bir yetki kullanımı söz konusu değildir.

[poll id=”4″]

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook