Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Şii lider yine konuştu: Kürtlerin ayrılması demek…

Şii lider yine konuştu: Kürtlerin ayrılması demek…

Irak’ın birliğinin korunması gerektiğini belirten Irak Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar Hekim, Kürdistan’ın bağımsızlaşma girişiminin tüm bölgeyi parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağını açıkladı.

Bağdat’ta açıklama yapan Ammar Hekim, Kürtlerin Irak’tan ayrılmak istemesiyle ilgili uyarıda bulunarak, “Bu başta Basra sonra Irak’ın güney illeri, ardından da tüm komşu ülkeleri etkileyerek bölgede bir bölünme tsunamisine yaratır” dedi.

Ammar Hekim, yaptığı açıklamalarda, Kürtlerin Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlaştırılmasına yönelik referandumun yapımı için ısrar etmesini tüm bölgeyi parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya getireceğini kaydetti.

“Kürtlerin ayrılması anayasal temele dayanmıyor. Kendi kaderini tayin hakkı insani bir haktır ancak sorun uygulama biçiminde” ifadelerini kullanan Şii lider, Kürtlerin iki kez Irak’la birlikte yaşamaya karar verdiğini, 1917 ve 2005 yıllarında birleşik ve federal bir Irak anayasasına oy verdiklerini söyledi.

Irak Anayasası’nda referandumla ilgili bir maddenin olmadığını söyleyen Hekim, “Aynı şekilde Kürdistan Parlamentosu’nda da böyle bir yasa yok. Ayrıca bu referandum için özel bir komisyon da bulunmuyor” dedi.

Aynı zamanda İslami Yüksek Meclisi Başkanı olan Hekim, Ammar Hekim, defacto siyaseti kabul etmediklerini, tek çözüm yolunun diyalog ve birleşik hükümetten geçtiğini savundu.

Hekim son olarak, “Kürdistan Bölgesi’nin 2003 öncesi ile şimdiki toprakları arasında fark var. Topraklarını yüzde yüz oranında genişlettiler. Bu genişletme Musul, Selahaddin, Diyala ve Kerkük’teki Arap ve Türkmenlerin topraklarına kadar uzandı” ifadelerinde bulundu.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bir çok kez 25 Eylül’de yapılacak referandum girişiminden de geri adım atmayacaklarını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook