• DOLAR
  4,6794
  % -0,86
 • EURO
  5,4552
  % -0,52
 • ALTIN
  191,0041
  % 0,22
 • BIST
  95.852,11
  % 0,84
Türkiye’den Kürdistan’a yardım eli

Türkiye’den Kürdistan’a yardım eli

Türkiye Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Süleymaniye merkezli 7.3 şiddetindeki depremin ardından Erbil’deki Türk Kızılayı ekibinin bölgeye hareket ettiğini söyledi. Öncü bir araç ve müdahale ekibinin de karayoluyla Türkiye’den yola çıktığını bildiren Kerem Kınık, “Erbil’deki ekibimiz bölgeye hareket etti. Öncü bir araç ve müdahale ekibimiz de karayoluyla Türkiye’den yola çıktı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” dedi. […]

Türkiye Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Süleymaniye merkezli 7.3 şiddetindeki depremin ardından Erbil’deki Türk Kızılayı ekibinin bölgeye hareket ettiğini söyledi.
Öncü bir araç ve müdahale ekibinin de karayoluyla Türkiye’den yola çıktığını bildiren Kerem Kınık, “Erbil’deki ekibimiz bölgeye hareket etti. Öncü bir araç ve müdahale ekibimiz de karayoluyla Türkiye’den yola çıktı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, sosyal medya hesabından yayınladığı geçmiş olsun mesajında, ekiplerinin yardım için harekete geçtiğini bildirdi.

Kalın mesajında şunları dile getirdi: “AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz arama-kurtarma ve ilaç, battaniye vd. insani yardımlar için harekete geçmiş durumda. Büyük geçmiş olsun.”

Türkiye hava sahasını açabilir

Türkiye’nin, Kürdistan’daki referandum sonrası uçuşlara kapattığı hava sahasını açabileceği, Ankara’dan Erbil’e hava yoluyla yardım yapılabileceği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Kürdistan’a yardım için her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, “Gelecek talebe göre her türlü hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz. Havaalanları uçuşa kapalı. Dışişleri Bakanımızın vereceği bilgiye ve gelecek talebe göre her türlü hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz” dedi.

Depremle ilgili Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve acil müdahale ekiplerinin hazır olduğunu ifade eden Demircan, Diyarbakır ve Ankara’daki deprem ekiplerinin hazır olduğunu belirterek, havayoluyla yapılacak bir yardımda hareketin Ankara’dan olacağını bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook