Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CAz Bulutlu

1xbet

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 5265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vatandaşlıktan çıkarma düzenlemesiyle HDP’lilerin vekillikleri düşebilir

09 Ocak 2017 - 189 kez okunmuş
Ana Sayfa » Manşet»Vatandaşlıktan çıkarma düzenlemesiyle HDP’lilerin vekillikleri düşebilir
Vatandaşlıktan çıkarma düzenlemesiyle HDP’lilerin vekillikleri düşebilir

Son KHK ile birlikte “yurda dön” çağrısına uymayanların vatandaşlıktan çıkarılacağına düzenleme yapılmıştı

Son yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre, yurt dışında “kaçak” durumda bulunan kişilerin, “yurda dön” çağrısına uymaması halinde vatandaşlıktan çıkarılacak olması, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın vekilliklerini de tehlikeye düşürdü. Eğer benzer süreç işletilirse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybedecek olan Öztürk ve Sarıyıldız, bunun sonucu olarak “milletvekili seçilme yeterliliği”ni de kaybedecek.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, milletvekili olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak kriteri de arandığı için, Bakanlar Kurulu’nun vatandaşlıktan çıkarma kararı, TBMM Genel Kurulu’nda okunduğu an, iki isim vekilliğini kaybedecek.

HDP’li vekiller dönerse bu kez tutuklanma riski doğacak

Şimdi gözler savcılık ve mahkemelere çevrildi. Bu kapsamda düzenleme, özellikle Fethullah Gülen, Zekeriya Öz, Emre Uslu, Önder Aytaç, Celal Kara, Cihan Kansız gibi ‘FETÖ’ kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan ve 15 Temmuz darbe girişiminde rol alıp yurtdışında bulunan askerler hakkında işletilecek. Yine PKK’nin üst düzey yöneticileri için de bu düzenleme uygulanacak. Ancak bu düzenlemenin “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan hakkında soruşturma bulunan ve yakalama kararı çıkarılan HDP milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız hakkında uygulanmasının sonuçları daha ağır olacak. Eğer Öztürk ve Sarıyıldız, yurda dön ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarılırsa vekillikleri tehlikeye düşecek. Anayasanın 76. maddesi ile Milletvekili Seçim Yasası’nın 10. maddesine göre milletvekili seçilebilmek için “Türk vatandaşı” olmak şartı var. Eğer Öztürk ve Sarıyıldız, vatandaşlıktan çıkarılırsa seçilme yeterliliğini kaybedecek. Bu durumda vekilliklerinin düşmesi gündeme gelecek. Vatandaşlıktan çıkarma kararı yargı tarafından da onanırsa, karar TBMM Genel Kurulu’nda okunduğu anda uygulamaya girecek. İki isim, dön çağrısına uyarsa bu tehlike ortadan kalkacak. Ancak bu iki ismin bu kez tutuklanma riski doğacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook