• DOLAR
  6,0869
  % 0,28
 • EURO
  7,0328
  % 0,67
 • ALTIN
  233,8224
  % 0,36
 • BIST
  90.185,99
  % 1,64
Haşdi Şabi ‘derin devlet’ gibi örgütleniyor!

Haşdi Şabi ‘derin devlet’ gibi örgütleniyor!

Haşdi Şabi güçlerinin  ‘derin devlet’ şeklinde örgütlenerek, hükümetin içişlerine müdahale ve baskı uyguladığı ettiği ileri sürüldü. Şii milislerin özellikler Irak Anti-Terör güçlerini hedeflediği her iki kurum arasında çelişkilerin derinleştiği bildiriliyor. Arapça yayın yapan Katar’ın finanse ettiği El-Arabi el-Cedid gazetesinde yer alan habere göre,  İran destekli Şii Haşdi Şabi milisleri ile Irak Anti-Terör güçleri arasında ciddi […]

Haşdi Şabi güçlerinin  ‘derin devlet’ şeklinde örgütlenerek, hükümetin içişlerine müdahale ve baskı uyguladığı ettiği ileri sürüldü. Şii milislerin özellikler Irak Anti-Terör güçlerini hedeflediği her iki kurum arasında çelişkilerin derinleştiği bildiriliyor.

Arapça yayın yapan Katar’ın finanse ettiği El-Arabi el-Cedid gazetesinde yer alan habere göre,  İran destekli Şii Haşdi Şabi milisleri ile Irak Anti-Terör güçleri arasında ciddi çelişkiler yaşanıyor.

Gazetenin haberine göre; ABD’nin eğittiği Irak Anti – Terör güçleri, Haşdi Şabi milislerini  hükümetin kontrolüne girmeyerek kendi başına hareket ettiği, ‘derin devlet’ gibi örgütlenerek,  hükümet üzerine baskı oluşturmak ve müdahale etmekle suçluyor.

Anti terör güçlerine göre Şii milis güçleri kontrol edilmez bir güç haline geldikleri ve birçok siyaesetçi ile komutanı tehdit etmesinden rahatsızlık duyuyor.

Gazeteye konuşan bir anti terör yetkilisi; “Haşdi Şabi milisleri yetkilileri kerkük, Bağdat, Behac ve Beci’nin anti terör güçleri komutanlarını tehdit ettiler. Bu tehdditleri alan komutanlar istifa etmek istediler” diyor.

Öte yandan Haşdi  Şabi’den bir yetkili ise,  Şii milislerin bu kadar kontrolden çıkmasını Haşdi Şabi bünyesindeki en büyük büyük grupları bulunan ve İran Şii mercilerden direkt talimat alan Esayib Ehlê Heq Hizbullah ve  Ketibeya Nuceba olduğunu dile getirdiği bildiriliyor.

Her iki güç arasındaki hakimiyet sağlama savaşı hız kazanırken Haşdi Şabi güçleri daha önce Saddam Hüseyin rejiminde görev aldıkları iddia edilen bazı Irak Anti-Terör güçleri komutanlarının videolarını yayınladı. Haşdi Şabi hükümete BAAS rejimi döneminde görev alan ve şimdi de görevli olan anti terör yetkililerinin görevden alınması için baskı uyguluyor.

Öte yandan Şii siyasetçi Hisam İsa ise Irak hükümetinin Şii milislerini kontrol etmesi için uyararak “ Eğer bu güç kontrol edilemez ve denetime girmezse, ABD Irak’a askeri yardımı kesecektir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?