Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Kürt kızın çizdiği ‘Nü’ tablo kenti birbirine kattı

Kürt kızın çizdiği ‘Nü’ tablo kenti birbirine kattı

Şerihan Yunus Hızır adlı bir üniversite öğrencisi, Kelar ilçesinde düzenlenen sergiye gönderdiği “Nü” tablonun ardından tartışmaların odağı oldu.

 

Hızır’ın tablosu, tartışmaların ardından internet üzerinden müzayedeye sunuldu ve ilk etabta 3 bin 600 dolara alıcı buldu.

 

Rûdaw’a konuşan Germiyan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Şerihan Yunus Hızır, “Geçtiğimiz günlerde Kelar Gençlik Merkezi’nde düzenlenen sergiye 4 tablo gönderdim. Bunlardan biri doğa resmiydi. Bir kadın ve bir erkeğe ait iki ayrı portre çalışmam ve bi de ‘Aynanın Karşısındaki Kadın’ adlı Nü çalışmam vardı” dedi.

 

Sergiye gelen bazı öğrencilerin “Aynanın Karşısındaki Kadın” adlı Nü çalışmasına tepki gösterip, tabloyu indirdiklerini dile getiren Hızır, bu nedenle yaşadığı çevrede tartışma konusu olduğunu belirtti.

 

“Güya bu resim toplumsal ahlakımıza aykırıymış” diyen Şerihan Yunus Hızır, resim yaparken ailesi ve öğretmendlerinden büyük destek aldığını belirterek, şöyle konuştu:

 

“Ben bu resimle zaten toplumumuzun bağrında taşıdığı bir yaraya dikkat çekmek istedim. Nü resimler de resim sanatının bir parçasıdır. Onları erotizm ve cinsel içerikli resimlerden ayırt etmek gerekiyor. Ben bu mesajı vermek istedim. Ayrıca açık bir beden neden toplumun ahlakına aykırı olsun ki? Toplumumuzda böyle bir ön yargı var. Ben parmaklarım ve boyamla bu sınırı aşmak istedim.”

 

Tablonun kentteki ahlak anlayışını ve özellikle de üniversite gibi entellektüel bir merkezi sorgu altına aldığını dile getiren Hızır, buna neden olduğu için mutlu olduğunu söyledi.

 

Normal yaşamda kendisinin de kapanmayı tercih ettiğini, hatta başını yarı örttüğünü ifade eden 21 yaşındaki genç öğrenci, “Bana bu çizdiğin resim senin hayat felsefenle çelişmiyor mu diye soruyorlar. Giyim tarzımın resim sanatına olan bakışımla bir bağlantısı yok. Ben çizerken sınırsız olmak istiyorum. ‘Aynanın Karşısındaki Kadın’ yaptığım sayısız tablodan biri” diye konuştu.

 

Yoğun tartışmaların ardından tablosunun internet üzerinden müzayedeye sunulduğunu belirten Hızır, “İlk aşamada tablo için 3 bin 600 dolar fiyat biçildi. Ama müzayede devam ediyor” dedi.

 

Genç ressam, sergide gösterilmesine karşı çıkan kesimlerin tablonun müzayedeye sunulmasına da karşı olduklarının altını çizdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook