• DOLAR
  6,0869
  % 0,28
 • EURO
  7,0328
  % 0,67
 • ALTIN
  233,8224
  % 0,36
 • BIST
  90.185,99
  % 1,64
MHP’li Belediyeden çocuklara Kürtçe şarkı yasağı

MHP’li Belediyeden çocuklara Kürtçe şarkı yasağı

Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği çocuk şenliğinde, HDP’li Akdeniz Belediyesi’nin Gündoğdu Mahalle Evi’nde bağlama kursu alan çocukların Kürtçe şarkı söylemesi üzerine , MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi görevlileri sesi kesti, sahneyi boşalttı, etkinlik yarım kaldı. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği çocuk şenliğinde, HDP’li Akdeniz Belediyesi’nin Gündoğdu Mahalle Evi’nde bağlama kursu alan çocukların […]

Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği çocuk şenliğinde, HDP’li Akdeniz Belediyesi’nin Gündoğdu Mahalle Evi’nde bağlama kursu alan çocukların Kürtçe şarkı söylemesi üzerine , MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi görevlileri sesi kesti, sahneyi boşalttı, etkinlik yarım kaldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği çocuk şenliğinde, HDP’li Akdeniz Belediyesi’nin Gündoğdu Mahalle Evi’nde bağlama kursu alan çocukların Kürtçe şarkı söylemesi üzerine , MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi görevlileri sesi kesti, sahneyi boşalttı, etkinlik yarım kaldı. Belediye görevlileri, Kürtçe’nin de yasaklı dil olduğunu, bu nedenle sesi kestiklerini söyled. Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışmanlık Merkezi Psikologu Fahriye Cengiz, “Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuğa şiddetin başka bir türüne tanık olduk” dedi.

MHP’li Büyükşehir Belediyesi: Kürtçe yasaklı bir dil

Akdeniz Belediyesi’nin Gündoğdu Mahalle Evi’nde bağlama kursu alan çocuklar Türkçe bir şarkı söyledikten sonra bir de Kürtçe şarkı söylemek istedi. Salonda bulunanların ifadesine göre çocuklar Kürtçe türküye başladıktan birkaç saniye sonra salon yetkilileri sesi kesti. Bağlama çalan çocuklar ve seyirciler sesin neden kesildiğini anlamaya çalışırken belediye görevlileri belediyeye ait tesislerde Türkçe’den başka dilde müzik yapılamayacağı yönünde emir aldıklarını, Kürtçe’nin de yasaklı dil olduğunu, bu nedenle sesi kestiklerini söyledi.

Mersin Kadın Platformu üyelerinin “Emir veren amiriniz kim, onunla görüşeceğiz” diye ısrar etmesi üzerine görevliler “Biz kimseden emir almadık, kendimiz kestik” dedi. Tüm bu tartışmalar şenlikte sahne alan veya izleyici olarak gelen çocuklar ve ailelerinin gözleri önünde yaşandı. Birçok aile gerginlik üzerine salonu terk etti.

Çocuğa şiddetin bir türü

Kırmızı Balon kampanyasının yürütücülerinden Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışmanlık Merkezi psikologu Fahriye Cengiz, “Her ortamda, ayrım gözetmeksizin çalışma yaptık. Mersin’de Türk, Kürt, Arap çocuklar yaşıyor. Bu nedenle kampanya yaparken hiçbir siyasi parti, belediye ayrımı yapmadık. Bu şehir de Kürt çocukları da yaşıyor ve onların da Kürtçe söyleme hakkı var.. Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuğa şiddetin bir başka türüne, psikolojik şiddete tanık olduk. Bu çocuklar dilleri, kültürleri üzerinden şiddete uğradılar. ‘Bu dil yasaktır, bu dilde söyleyemezsiniz’ tartışmaları bu çocukların gözleri önünde yaşandı. Yarın bu çocuklar belki sahneye çıkmaktan korkacaklar, belki dillerini konuşmaktan korkacaklar” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?