• DOLAR
  6,1669
  % 2,60
 • EURO
  7,0723
  % 2,82
 • ALTIN
  235,3018
  % 0,21
 • BIST
  90.185,99
  % 1,64
Rawest: HDP, 1 Kasım oy oranını aştı

Rawest: HDP, 1 Kasım oy oranını aştı

 Türkiye’de 24 Haziran’da gerçekleşecek erken seçimlere ilişkin araştırma yapan Diyarbakır merkezli Rawest Araştırma Şirketi, 2-3 Haziran tarihleri arasında Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Hakkâri, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa ve Van illerinde, bin 537 kişi ile yüz yüze görüşme sonuçlarını açıkladı. Saha çalışmasında elde edilen verileri açıklayan Rawest Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Seher […]

 Türkiye’de 24 Haziran’da gerçekleşecek erken seçimlere ilişkin araştırma yapan Diyarbakır merkezli Rawest Araştırma Şirketi, 2-3 Haziran tarihleri arasında Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Hakkâri, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa ve Van illerinde, bin 537 kişi ile yüz yüze görüşme sonuçlarını açıkladı.

Saha çalışmasında elde edilen verileri açıklayan Rawest Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Seher Akçınar, özellikle AK Parti seçmeninin eğilimleri ile ilgili ilginç tespitlerde bulundu. AKP seçmeninde devam eden huzursuzluğun net bir şekilde görüldüğünü ifade eden Akçınar, “Erdoğan’a oy verecek bir seçmen grubunun bu parti ve liderin seçmeni olmaktan yorulduğunu ifade ettiğini görüyoruz. İktidara oy verecek olmasına rağmen Meclis çoğunluğunun muhalefete geçmesinin, hatta hem başkanlık hem Meclis çoğunluğunun Erdoğan ve AK Parti’nin elinden çıkmasının sonuçlarını merak ediyorlar. Bu seçmen grubu hem Meclis seçimleri hem de ikinci tur için kırılgan bir durumda” diye konuştu.

“Kimlik talebi ekonominin önüne geçti”

Rawest Araştırma Şirketi’ni yaptığı araştırmanın sonuçları şöyle: 5-6 Mayıs araştırmamızda oy vermeyi etkileyen faktörlerden ekonomi birinci iken, bugün itibariyle bir sorun olarak ekonomi hala birinci sırada olmasına rağmen oy verme önceliklerinde kimlik/ideoloji ekonominin önüne geçmiş durumdadır. Bu da bize seçime yaklaşırken seçmenin kimlik etrafında toplanma motivasyonunun arttığını göstermektedir.

“İlk defa oy kullanacakların yüzde 72’si HDP’ye oy vereceğini söylüyor”

Seçimde oy kullanacağını söyleyen katılımcıların oranı yüzde 93 civarındadır. İlk kez oy kullanacağını söyleyen genç seçmen arasında yaklaşık yüzde 15 kararsız ve yüzde 4 civarında da oy kullanmayacak kişi bulunuyor. İlk kez oy kullanacak genç seçmen içinde ibre baskın biçimde HDP lehinedir. Genç seçmen ortalaması ile genel ortalama arasında HDP açısından bölge bazında yüzde 15 gibi bir avantaj görünüyor. İlk kez oy kullanacak seçmenin yüzde 72,4 HDP, yüzde 16.1 AKP, yüzde 3,8 CHP, yüzde 2.4 Saadet Partisi’ne oy vereceğini söylüyor.

“HDP 1 Kasım oy oranını aştı”

Rawest Araştırma’nın 13 Mayıs’ta açıkladığı sonuçlar ile bugün ulaştığı sonuçları karşılaştırdığımızda; HDP’nin bölge bazında 10 puan yükselerek 1 Kasım 2015 oylarına ulaştığı, çok az da olsa geçtiği görülüyor. HDP’nin yükseliş trendi devam ediyor. Millet İttifakı içinde CHP’den HDP’ye oy geçişleri görülüyor. Saadet’in oylarında da artış var.

Hüda-Par’a destek azalmaya başladı

CHP seçmeni ‘stratejik oy’ kullanma motivasyonuyla CHP-İnce yerine HDP-İnce seçeneğine evirilmektedir. Cumhur İttifakı, AK Parti’nin 1 Kasım 2015 oylarının altına düşmüş durumdadır. Erdoğan ve AK Parti’ye dargın muhafazakar seçmenin HÜDA PAR’a olan ilgisi, partinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a desteğini açıklamasının ardından azalmış görünmektedir.

“Demirtaş önde”

‘Cumhurbaşkanlığı ilk turunda kime oy vereceksiniz?’ sorusuna, ezici bir oranla Selahattin Demirtaş cevabı verildi. Rawest’in 13 Mayıs bulgularına göre Demirtaş bölgedeki oyunu yüzde 49,5 noktasından 4,5 puan yukarı çıkarmıştır. Erdoğan ise 40,5 olan oyundan 4 puan kaybetmiş görünmektedir. Oyunu az da olsa arttıran bir diğer aday Muharrem İnce’dir. Saadet’in yükselmesine karşın Karamollaoğlu’nun oyu stabil görünürken, başkanlık için Meral Akşener’e olan destek bölgede azalmış, muhtemelen İnce’ye yönelmiş görünmektedir. Selahattin Demirtaş yüzde 54, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 36,4, Muharrem İnce  yüzde 6.1, Temel Karamollaoğlu yüzde 1.7 ve Meral Akşener yüzde 1,5.

“İkinci tur’da avantaj Muharrem İnce’de”

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa Erdoğan karşısında kazanma şansı en yüksek aday” sorusuna verilen cevapta Muharrem İnce önde görünüyor. İnce yüzde 59, Meral Akşener yüzde 10, Temel Karamollaoğlu yüzde 6, kararsızım diyenlerin oranı ise yüzde 25. Bir önceki araştırmamıza göre seçimin ikinci tura kalması durumunda İnce, en güçlü rakip olma iddiasını güçlendiriyor. Seçenekler arasında Demirtaş’ın olmayışı kararsızların oranını 10 puan arttırmış olsa da İnce, hem Demirtaş diyen seçmenin geri kalanı için hem de daha önceki araştırmada Akşener ve Karamollaoğlu demiş bir kesimin üçte biri için en güçlü aday imajını güçlendirmiş görünmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?