• DOLAR
  6,0869
  % 0,28
 • EURO
  7,0328
  % 0,67
 • ALTIN
  233,8224
  % 0,36
 • BIST
  90.185,99
  % 1,64
Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı?

Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı?

Dünyanın birçok yerinde 14 Şubat, Sevgililer Günü olarak kutlanılıyor. Kimileri güne özel kartlar, çiçekler ve hediyeler hazırlarken kimileri de restoranda iki kişilik yer ayırmayı tercih ediyor. Peki 14 Şubat’ı Sevgilililer Günü olarak kutlama fikri nasıl ortaya çıktı? Sevgililer Günü olarak anılan 14 Şubat’ın hikâyeleri çok eskilere dayanır. Antik Roma döneminde Luepercalia adında üç gün süren […]

Dünyanın birçok yerinde 14 Şubat, Sevgililer Günü olarak kutlanılıyor. Kimileri güne özel kartlar, çiçekler ve hediyeler hazırlarken kimileri de restoranda iki kişilik yer ayırmayı tercih ediyor. Peki 14 Şubat’ı Sevgilililer Günü olarak kutlama fikri nasıl ortaya çıktı?

Sevgililer Günü olarak anılan 14 Şubat’ın hikâyeleri çok eskilere dayanır. Antik Roma döneminde Luepercalia adında üç gün süren bir festivalden adını alan Sevgililer Günü, baharın gelişi ve doğurganlığın simgesi olarak kutlanıyordu. Erkekler ve kadınlar festival süresince adlarının yazılı olduğu bir kura çekilişiyle sevgili bulabiliyor ya da evlenebiliyordu.

Festival halinde sürdürülen Sevgililer Günü’nün adı Kilise tarafından Hristiyan değerlerine uymadığı iddia edilerek Aziz Valentine olarak değiştirildi ve sadece kura çekilişine izin verildi. Fakat bu kez kağıtların üzerinde muhtemel sevgililerin isimleri yerine Aziz isimleri yer alıyordu.

20’nci yüzyıl Katolik Ansiklopedisi’ne göre üç tane Aziz Valentine var. En çok bilineni 3’üncü yüzyılda Roma’da bir rahip olduğu ve öldürüldüğü rivayeti.

Ansiklopedide verilen bilgilere göre, Dördüncü Roma İmparatoru olan Claudius, evli erkeklerin yeteri kadar iyi asker olamayacağına inandığı için evlenmeyi yasaklar. Aziz Valentine ise evlenmenin Tanrı’nın insanlık için en güzel hediyelerinden biri olduğunu savunur ve gizlice insanları evlendirmeye devam eder. Claudius bu durumu öğrendikten sonra Aziz Valentine’i hapse gönderir ve idam cezasına mahkum eder.

Aziz Valentine 14 Şubat Günü idama götürülürken, aşık olduğu hapishane gardiyanının kızına “Senin Valentine’in” yazılı bir kart gönderir. O günden bugüne, Sevgililer Günü’nde aşıkların birbirlerine kart göndermesi bir gelenek haline gelmiş durumda. Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle de anılmaya başlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?