Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

Suriye’den BM’ye çağrı: Türkiye Afrin’de işgalci konumunda

Suriye’den BM’ye çağrı: Türkiye Afrin’de işgalci konumunda

Rusya’da açıklamalarda bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye’nin Efrin’de uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Türkiye’nin Suriye’de işgalci durumunda olduğunu savundu.

Suriye yönetiminden Türkiye’ye bir eleştiri daha geldi. Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye’nin Efrin harekâtına tepki gösterdi.

Moskova’da Valday Tartışma Kulübü’ndeki bir etkinlikte konuşan Şaban, “Türk rejimi teröristlerin Suriye’ye girmesine izin verdi ve başarısız olduklarının farkına varınca da uluslararası hukuku ihlal ederek kuzey Suriye’ye müdahale etmeye başladılar” dedi.

Suriye devlet ajansı SANA’nın aktardığına göre Türkiye’nin Astana anlaşmasını ihlal ederek siyasi çözümü ve teröristlerin yenilgiye uğratılmasını engellediğini öne süren Şaban, Birleşmiş Milletler’in Ankara’yı kınaması gerektiğini savundu.

Sputnik’in haberine göre ise Şaban, Şam yönetiminin Ankara’yla Zeytin Dalı Harekatı’nı istişare etmediğini de söyledi. Şaban, Suriye’nin Efrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nı Türkiye ile istişare edip etmediği sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

“Türkiye, Suriye’de işgalci durumunda ve Astana anlaşmalarını uygulamıyor. Ankara, anlaşmaları saldırganlığını gizlemek için kullanıyor”diyen Şaban,  Türkiye’nin eylemlerinin Rusya’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma çabalarıyla çeliştiğini savundu.

Şaban, Suriye’nin ‘İsrail, ABD ve Türkiye dahil her türlü saldırganla ve saldırganlık eylemleriyle mücadeleye devam edeceğini’ vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Loading...
Facebook